Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 404
Gaštanová, Kamenica nad Cirochou

Kamenický kaštieľ

Hrady a Zámky

KAMENICKÝ KAŠTIEĽ

Kaštiel je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2002 je vlastníctvom Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Kaštieľ je verejnosti dlhodobo neprístupný. Donedávna slúžil ako depozitár Vihorlatského múzea v Humennom.

História

Kaštieľ je pôvodne klasicistickou stavbou, budovanou v poslednej tretine 18. storočia. Obec mala v tom čase maďarský názov Nagy Kemencze (Welka Kamenicza) a od roku 1773 bola vo vlastníctve šľachtica Ladislava Szirmaya, ktorý ju neskôr (v roku 1813) predal Júlii Csákyovej a tá ju zasa predala v druhej polovici 19. storočia grófovi Gejzovi Andrássymu. Szirmayom (presný rok výstavby nie je známy) bolo ako zemepánom a vlastníkom obce rozhodnuté o stavbe kaštieľa. Zo záznamov je známe, že objekt bol stavaný na predtým nezastavanom priestranstve ako jednopodlažná bloková budova so strednými a bočnými rizalitami. Bol v tom čase ihneď zariadený a obývaný. Szirmay a neskôr Csákyovci v ňom sústredili dobový nábytok, značné množstvo cenných obrazov, gobelínov a tapisérií.

V druhej polovici 19. storočia, už za vlastníctva grófa Andrássyho, sa na objekte uskutočnila nadstavba stredného rizalitu a prístavba skleníka v neskorom neoklasistickom riešení. Dodnes sa zachoval aj stredný trojosový poschodový rizalit s neoempírovou antikou a bočné rizality s trojhranným tympánonovým štítom.

Gróf Andrássy interiér kaštieľa pre svoje pohodlie ešte zveľadil, i keď ho využíval iba sporadicky. Slúžil väčšinou k chvíľam oddychu panstva po poľovačkách v rozsiahlych okolitých lesoch, a to prevažne v jesenných mesiacoch. Ďalším pokračovaním dejín kaštieľa bola prvá svetová vojna. Už v septembri 1914 prechádzalo obcou vojsko, ktoré o niekoľko dní po porážke ustupovalo. Obec bola doslova zamorená vojakmi, ktorí sem priniesli rôzne nákazlivé choroby, medzi inými aj cholerovú epidémiu. Už vtedy boli postihnuté a sčasti zničené interiéry kaštieľa. Dňa 22. novembra 1914 obsadili obec na niekoľko dní cárske ruské vojská, ktoré sa ubytovali i v kaštieli. Po ich odchode ostal kaštieľ značne poškodený.

O 18 rokov neskôr, 11. septembra 1932, postihol obec rozsiahly požiar, pri ktorom vyhorel aj kaštieľ. Zostávajúce zariadenie v ňom zhorelo alebo sa roztratilo. S opravou kaštieľa sa začalo v nasledujúcom roku. Oprava trvala do roku 1935. Podľa záznamov opravu prevádzala firma Ing. Szántoa z Prešova. Po oprave sa v kaštieli usídlila správa Vojenských lesných podnikov. Za druhej svetovej vojny mal kaštieľ v súkromnom prenájme Michal Görog, a to až do roku 1945.

Po oslobodení bol kaštieľ nevyužívaný, potom sa doň nasťahovala Poľnohospodárska majstrovská škola (1959 – 1968). Čiastkové stavebné úpravy v interiéroch boli realizované bez prihliadnutia k pamiatkovým hodnotám objektu. Následne bola v kaštieli umiestnená ľudová knižnica, holičstvo a klub mládeže.

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (28)
img
Kaštieľ Humenné
Námestie slobody 1
Humenné (6,9 km)
img
Vihorlatské múzeum
Námestie slobody 1
Humenné (6,9 km)
img
Nostalgia Music Pub
Štefánikova 27
Humenné (7,1 km)
img
Kúpalisko Humenné
Chemlonská 1
Humenné (7,1 km)
img
Krytá plaváreň Humenné
Chemlonská 1
Humenné (7,1 km)
img
Vihorlatská hvezdáreň v Humennom
Mierová 4
Humenné (7,1 km)
img
Arena Night Club
Chemlonska 1
Humenné (7,3 km)
img
Hrad Jasenov
Jasenov (8,3 km)
img
Kaštieľ Snina
Kpt. Nálepku 71/6
Snina (11,9 km)
img
Space Club
Strojárska 2525
Snina (12,4 km)
img
Brekovský hrad
Brekov (12,9 km)
img
Viniansky Hrad - zrúcanina
Vinné (13,3 km)
img
Šliapaci žeriav na Vinianskom hrade
Viniansky hrad (13,3 km)
img
Alcea - požičovňa lodí
Topoľovka 243 (13,6 km)
img
Rekreačný bazén - Klokočov
Klokočov (14,1 km)
img
Biokúpalisko Snina
Rybnická 3951
Snina (14,4 km)
img
Thermalpark Šírava
Kaluža 780 (14,8 km)
img
Hrad Čičva
Sedliská (19,4 km)
img
Hvezdáreň v Michalovciach
Hrádok 1
Michalovce (20,2 km)
img
Kaštieľ Michalovce
Kostolné námestie
Michalovce (20,5 km)
img
Zemplínske múzeum
Kostolné nám. 1
Michalovce (20,5 km)
img
Disco Club Idea
Hollého 60
Michalovce (21,2 km)
img
Lyžiarske stredisko Parihuzovce
Strojárska 20
Parihuzovce (23,8 km)
img
Kaštieľ Sirmaiovcov
Rakovec nad Ondavou (24,0 km)
img
Letné kúpalisko Vranov nad Topľou
Ulica B. Němcovej 2682
Vranov nad Topľou (24,6 km)
img
Kúpalisko Sobrance
Pavla Horova
Sobrance (24,7 km)
img
Ranč Nová zem
Blatná Polianka 53 (28,6 km)
img
Pštrosie Kráľovstvo
Vyšný Hrabovec 6 (28,7 km)