Na Liptove objavili unikátnu Modrú jaskyňu

8ef2afb0634.webp

 

Územie Slovenska je mimoriadne bohaté na prírodné krásy a jaskynné priestory s kvapľovou a ľadovou výzdobou, ktoré vznikali počas miliónov rokov pôsobením kameňa, vody a vzduchu. Ich charakteristickým znakom je vysoká vlhkosť vzduchu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 96 percent. V súčasnosti je známych viac ako 7000 rôznych jaskýň, voľne prístupných je na Slovensku 44 jaskýň, ktoré predstavujú najvýznamnejšiu súčasť prírodného dedičstva.

Zdroj: Pavol Staník / SK Červené vrchy


Unikátny výtvor prírody „Modrá jaskyňa“ bola objavená pri obci Malužiná (okr. Liptovský Mikuláš). Svoje pomenovanie dostala podľa modrej kvapľovej výzdoby, pričom vo svete sú známe asi dve alebo tri jaskyne s podobnou výzdobou. Na prelome rokov 2015 / 2016 ju objavili a preskúmali členovia Speleoklubu Červené vrchy - Gabriela Majerníčková, Ján Šmoll a Matúš Šušel.

 

Zdroj: Pavol Staník / SK Červené vrchy

 

Odborníci hovoria o Modrej jaskyni ako o jednom z najkrajších objavov, i keď každá jaskyňa má svoje osobitné čaro. V tajomných útrobách Modrej jaskyne možno obdivovať výnimočnú farebnú výzdobu, ktorú spôsobujú obsiahnuté pozostatky medi v nadloží a minerály modrý azurit a zelený malachit.

Zdroj: Ján Šmoll / myliptov.sme.sk


 „Okrem modrej a zelenej výzdoby je v jaskyni výzdoba žltej, oranžovej a najväčšie zastúpenie má výzdoba bielej farby. Voda sa obohacuje o tieto minerály, keď preteká masívom a dostáva sa do jaskyne, čím vytvára nezvyčajnú výzdobu“, informovala Gabriela Majerníčková. V súčasnosti má jaskyňa viac ako 700 metrov objavených priestorov a jaskyniarsky prieskum v nej pokračuje naďalej.

 

Zdroj: Ján Šmoll / myliptov.sme.sk

Sprístupnenie jaskyne pre verejnosť je dlhodobá záležitosť zahrnutá v strategických zámeroch organizácie. V rámci ochrany prírody sa preto najprv skúma vhodnosť z hľadiska prírodných pomerov a potom nastupujú spoločenské a ekonomické faktory. Keďže je Liptov vyhľadávanou oblasťou turistického ruchu, členovia Speleoklubu Červené vrchy dúfajú, že sa im raz podarí sprístupniť Malužinsku jaskyňu verejnosti.
 
Zdroj: www.myliptov.sme.sk
 

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom

Zdieľať na Facebook

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies