Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 1584
Fiľakovo

Podzemné chodby pod Fiľakovským hradom

Atrakcie

Podzemné chodby pod Fiľakovským hradom

Pod Fiľakovským hradom odkryli podzemné chodby, ktoré boli roky neprístupné a pravdepodobne v 90. rokoch minulého storočia boli zamurované. Teraz sú obe zabezpečené masívnymi kovovými dverami. V súčasnosti okrem prípravy samotných expozícií, pracovníci hradného múzea skúmajú tiež históriu týchto podzemných priestorov. Nové expozície plánujú otvoriť počas Noci múzeí a galérií 20. mája.

Fiľakovský hrad, ktorý zažil turecké vpády, ukrýva dodnes mnoho tajomstiev. K nim patrí aj minulosť tajných chodieb, ktoré síce nie sú súčasťou hradného areálu, no vyhĺbené boli do brala pod hradom. Riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová prezradila, že pod hradom okolo hradného brala je vyhĺbených celkovo štrnásť chodieb. Niektoré slúžili ako ľadovne, pivnice či ako ochrana ľudí pri bombardovaní počas druhej svetovej vojny. Vstup do nich je priamo z ulice či z pozemkov súkromných osôb.

Odmurovali dve chodby

Spomínané dve chodby boli pravdepodobne v 90. rokoch minulého storočia zamurované. V septembri 2017 obe chodby odmurovali. Jedna je dlhá 25 a druhá až 65 metrov. Končia sa v brale. Široké sú asi dva až dva a pol metra, vysoké ako vyšší dospelý človek. Chodby sú trikrát nalomené, aby sa v nich tlmili výbuchy. Zamestnancom múzea sa dokonca podarilo nájsť i pamätníkov, ktorí si spomínajú, ako sa v úkrytoch pod hradom schovávali. 

Expozícia o druhej svetovej vojne

Keďže slúžili ako úkryt ľudí pred bombardovaním, budú v nich expozície s tematikou druhá svetová vojna vo Fiľakove. Pracovníci hradného múzea pritom naďalej pátrajú po ich pôvode a oslovujú pamätníkov. Stále totiž nie je vylúčený ani variant, že chodby boli vyhĺbené ešte pred vojnou.

Legendy o spojniciach medzi hradmi

Keď však fiľakovskí múzejníci odmurovávali obe chodby, trochu dúfali, že nemusia končiť niekoľko metrov za vstupom. O Fiľakovskom hrade totiž existujú staré legendy o podzemných chodbách, ktoré ho prepájajú s hradom Šomoška, s hradom Divín či františkánskym kostolom vo Fiľakove. Nádej, že za zamurovanými chodbami sa kdesi vzadu môže ukrývať nejaký ďalší vchod, však narazila na pevnú a nepriepustnú skalu. Chodby určite nie sú súčasťou nejakého tajného systému podzemných chodieb. Teórii o tajných chodbách v podzemí nahrávajú aj skúsenosti z archeologického prieskumu v 70. rokoch, počas pamiatkovej obnovy hradu.

Pomocníci archeológov z Fiľakova vtedy spomínali na vstup do tajnej chodby naspodku hradnej studne v tzv. strednom hrade, ktorá vraj mala viesť do žalára. Dostať sa do nej nepodarilo, lebo vstup do chodby bol zasypaný. Či sa raz potvrdia aj staré legendy o tajných podzemných chodbách vedúcich z Fiľakovského hradu do hradov v okolí, je zatiaľ hudbou budúcnosti.

Sprístupnenie chodieb bude zároveň ďalšou fiľakovskou atrakciou, ktorá môže do mesta a na hrad prilákať turistov. Zriadenie expozície o druhej svetovej vojne v nedávno odkrytých chodbách pripomenie mnohým, že aj v ich meste sa v tých časoch odohrávali intenzívne boje a ľudia sa skrývali pred padajúcimi bombami. Možno práve spomínané chodby zachránili desiatky životov.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (1)
img
12
Zľava
Ubytovanie Samuel
Hlavná 29/37
985 31 Mučín (9,6 km)
Najbližšie objekty v okolí (29)
img
Hrad Fiľakovo
Podhradská
Fiľakovo (0,0 km)
img
Hradné múzeum vo Fiľakove
Hlavná ul. 14
Fiľakovo (0,0 km)
img
Restaurant Victory
Biskupická cesta 46 Fiľakovo (0,9 km)
img
Soví hrad
Šurice (8,2 km)
img
Rozhľadňa na Mačacej
Šiatorská Bukovinka (10,5 km)
img
Termálne kúpalisko Novolandia
Samota 269/1
Rapovce (11,1 km)
img
Kamenný (Čadičovský) vodopád
Šiatorská Bukovinka (11,3 km)
img
Hrad Šomoška
Šiatorská Bukovinka (11,4 km)
img
Mučínska jaskyňa
Mučín (12,0 km)
img
Novohradské múzeum a galéria
Kubínyiho námestie
Lučenec (13,1 km)
img
La Habana Cuba
Železničná
Lučenec (13,5 km)
img
Letné kúpalisko Lučenec
Športová
Lučenec (14,9 km)
img
RO Kurinec - Zelená voda
Svätoplukova 389/9
Rimavská Sobota (16,4 km)
img
Astropark
Tomášovská 63
Rimavská Sobota (17,5 km)
img
Kúpalisko Poltár
13. januára
Poltár (17,7 km)
img
Mestské múzeum Poltár
Družby
Poltár (18,3 km)
img
MM City Club
SNP 19
Rimavská Sobota (19,1 km)
img
Gemersko - malohontské múzeum
Námestie Mihálya Tompu
Rimavská Sobota (19,2 km)
img
Zámok Galicia Nueva
Zámocká 7
Halič (20,7 km)
img
Kaštieľ Podrečany
Podrečany 171 (22,2 km)
img
Rozhľadňa Maginhrad
Nižný Skálnik (22,9 km)
img
Kaštieľ Imre Madácha
Ul. Madácha 1
Dolná Strehová (24,8 km)
img
Aquatermal
Hlavná
Dolná Strehová (26,1 km)
img
Rozhľadňa Vŕšok
Rimavská Baňa (28,9 km)
img
Kaštieľ Divín
Lúčna
Divín (29,1 km)
img
Hrad Divín
Hradná
Divín (29,2 km)
img
Jaskyňa Mara medvedia
Divín (29,4 km)
img
Slnečné hodiny a Rozprávkové bludisko
Drienčany (29,6 km)
img
Malá Drienčanská jaskyňa
Drienčany (29,8 km)