Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 1096
Skalica

Baťov kanál - rozhľadňa

Atrakcie

Baťov kanál - rozhľadňa

Baťov kanál v Skalici je jednou z turistických atrakcií regiónu Záhorie, pričom jeho návšteva zanechá v každom návštevníkovi dobrý a príjemný dojem. Plavbu loďou v krásnom prírodnom prostredí si bude s nadšením pochvaľovať každý, kto zavíta do tejto čarokrásnej lokality. Aj vďaka dostupnosti prístavu a širokej palete poskytovaných služieb možno toto miesto odporučiť ako cieľ cesty, či víkendového vyžitia nielen pre jednotlivcov, ale aj pre rodiny s deťmi, či skupinky turistov.

Baťov kanál pri prístave Skalica

Baťov kanál bol pôvodne vybudovaný ako vodná cesta slúžiaca na prepravu lignitu z blízkych Ratíškovíc ležiacich neďaleko Skalice, až do vzdialených Otrokovíc. Táto vodná cesta bola pre potreby prepravy hnedého uhlia využívaná až do roku 1960. V súčasnej dobe predstavuje dĺžka Baťovho kanála od Otrokovíc až po prístav v Skalici dĺžku približne 60 km.

Na rekreačné účely a ako turistická atrakcia sa začal Baťov kanál využívať v 90. rokoch minulého storočia. V súčasnosti tak kanál slúži už iba na lodnú osobnú dopravu s prevahou vyhliadkových plavieb. Možné je jeho splavovanie člnkami, motorovými člnmi, alebo výletnými, či kajutovými loďami. Baťov kanál sa v okolí Skalice tiahne cez nížinnú krajinu s brehmi miestami porastenými bujnou vegetáciou, čo ešte viac zvýrazňuje malebnosť tejto lokality. Za zmienku stojí tiež návšteva technickej pamiatky – Výklopníka, ktorý v súčasnosti slúži ako múzeum a zároveň aj ako vyhliadková veža. Táto nevšedná technická pamiatka sa nachádza na toku Baťovho kanála pri obci Sudoměřice, severne od mesta Skalica. Plavby po Baťovom kanály je možné z územia Slovenska podniknúť z prístavu pri Skalici. Okrem bežných služieb poskytovaných návštevníkom, zabezpečuje prístav tiež plavby loďou s lodivodom, ako i prenájom jednotlivých plavidiel. Táto oblasť je popretkávaná viacerými trasami určených pre cyklistov, takže na svoje si určite prídu aj milovníci

Zaujímavosti Baťovho kanála

Baťov kanál medzi Skalicou a Otrokovicami meria 53 km. Vedie korytom rieky Morava a umelo vybudovanými kanálmi širokými 12 metrov.Výškový rozdiel 18 a pol metra vyrovnáva 13 plavebných komôr, 11 z nich sa ovláda automaticky. Veľkosť lodí je prispôsobená plavebným komorám - 5,3 x 38 m. Stavitelia pri každom premostení kanála mysleli aj na chodcov. Postavili tam betónový chodník s obrubou, čo teraz využívajú aj cyklisti. Na vodnej ceste podplávate 56 mostov, niekde to býva len 2,1 až 2,4 metra nad hladinou. Najčastejšie však 3,3 m, záleží na prietoku vody v rieke. Najnižšie nad hladinou je most v Uherskom Ostrohu.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (25)
img
Záhorské múzeum
Námestie slobody 13
Skalica (3,2 km)
img
Tarzania Skalica
Skalica (7,9 km)
img
Holíčsky zámok
Zámocká 319/2
Holíč (8,2 km)
img
Mestské múzeum a galéria v Holíči
Zámocká 391/2
Holíč (8,2 km)
img
Kúpalisko Zlatnícka dolina
Skalica - Zlatnícka dolina (8,3 km)
img
Rozhľadňa Lipky
Unín (16,3 km)
img
Rozhľadňa Žalostiná
Chvojnica (16,8 km)
img
Miléniový kríž
Rybky (17,9 km)
img
Kúpele Smrdáky
Smrdáky 177 (18,0 km)
img
Kaštieľ Rohov
Rohov 27 (18,9 km)
img
Vtáčia rozhľadňa
Gbely - Adamov (20,9 km)
img
Nyaryiovský kaštieľ
Sobotište (21,1 km)
img
Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča
Sobotište (21,1 km)
img
Kaštieľ Machatka
Sadová ul. 619/3
Senica (23,9 km)
img
Plaváreň Senica
Továrenská ulica
Senica (23,9 km)
img
Disco Club Jama
Hviezdoslavova 315/35
Senica (24,0 km)
img
Hrad Branč
Podbranč (24,2 km)
img
Letné kúpalisko Senica
Sadová 640/20
Senica (24,2 km)
img
Enjoy Racing
Senica (25,3 km)
img
Rozhľadňa Poľana
Poľana (25,5 km)
img
Riverside Club
Hviezdoslavova 548
Šaštín - Stráže (26,1 km)
img
Rozhľadňa Hrajky
Turá Lúka (26,3 km)
img
Samšport s.r.o.
Hodžova 261/1
Myjava (28,8 km)
img
Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova
Myjava (29,0 km)
img
Skiland - Stará Myjava
Stará Myjava 411 (29,1 km)