VIENOK A VIENKARI

DK Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava

Popis

Vystúpenie detského folklórneho súboru a jeho hostí
Detský folklórny súbor Vienok

Riaditeľka: Mgr. art. Helena Jurasovová
Umelecká a organizačná vedúca: Mgr. Dana Blahová
Zameranie súboru
Detský folklórny súbor Vienok vznikol v roku 1968 vo vtedajšom Dome pionierov a mládeže. Od začiatku stojí na čele Mgr. art. Helena Jurasovová-Blahová, ktorá dala súboru jeho smerovanie od začiatku, kedy bol jediným detským kolektívom v Bratislave a dáva mu jasný smer po celé roky jeho existencie. Súbor sa samozrejme vyvíjal, pri svojom vzniku mal len okolo 20 detí, niekoľko programových čísel, a to aj nefolklórneho zamerania. Avšak hravosť, bezprostrednosť detí na scéne, tak príznačná pre Vienok, sa tiahne po celé roky jeho existencie. Ako súbor z Bratislavy sa od začiatku snažil vo vojich tancoch spracovávať tradície z regiónov západného Slovenska, Záhoria, okolia Bratislavy, resp. mestský folklór. A nakoniec Záhorie, ako kraj najbližší zakladateľke súboru, stalo sa nosným regiónom súboru.
História
Od roku 1978 do roku 2013 sídlil v priestoroch Apolloklubu a jeho hlavným garantom a sponzorom bol Slovnaft. Len vďaka tejto podpore mohol súbor za roky svojej existencie vyrásť na popredný bratislavský folklórny kolektív so širokou členskou základňou, bohatou činnosťou, bohatým repertoárom, krojovým parkom a viesť svojich členov k láske k ľudovým tradíciám. Aj vďaka tejto podpore sa počas svojej dlhoročnej činnosti stal niekoľkonásobným laureátom celoslovenských súťažných prehliadok detských folklórnych súborov. Od roku 2013 sídli v Univerzálnom dome tanca v Krasňanoch a po 35 rokoch zmenil nácvičné priestory.
Členská základňa, repertoár
Dnes súbor každoročne navštevuje okolo 100 detí vo veku od 5 do 18 rokov, koré pracujú v šiestich vekových skupinách. Dnes má súbor v repertoári choreografie z rôznych regiónov Slovenska, napríklad zo Zemplína, Šariša, Oravy, Terchovej, Podpoľania, Ponitria, Myjavy, Horehronia.
Príznačná pre súbor je komplexná múzická výchova, založená na prepojení tanečného, speváckeho a hereckého prejavu, vďaka čomu dostali deti možnosť účinkovať v predstaveniach opery i činohry SND, ako Ženský zákon, Krútňava, Predaná nevesta a podobne. Repertoár zo Záhoria, ktorý je stále najväčšou mierou obsiahnutý v programe je realizovaný na základe vlastných výskumov. Piesne pochádzajú zo spevníkov Dr. Janka Blaha, rodáka zo Skalice, zberateľa ľudových piesní a otca Heleny Jurasovovej.
Vo Vienku sa už vystriedalo okolo 1 000 detí, dnes je to už druhá generácia Vienkárov. Mnohé z nich vodia dnes do Vienku svoje deti a folklór im prirástol k srdcu na celý život. Úspechy našich odchovancov možno vidieť na predstaveniach Lúčnice, SĽUK-u, Gymniku, Techniku, Ekonómu, ale aj v SND a na iných profesionálnych scénach.
Činnosť a úspechy súboru
Počas svojej dlhoročnej činnosti dosiahol súbor významné úspechy na domácich a zahraničných podujatiach. Vienok účinkoval na mnohých významných domácich festivaloch - Východná, Detva, Myjava, Likavka, Strážnica, Detský Prešov, kde získal významné ocenenia, napr. striebornú medailu FF Východná, 10-krát získal hlavnú cenu na celoslovenskej prehliadke detských kolektívov v Prešove. Naposledy v roku 2005 sa stal laureátom detského folklórneho festivalu na Likavke.
Vienok v zahraničí
V zahraničí reprezentoval Slovensko na medzinárodných folklórnych festivaloch: Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Anglicko, Taliansko, Juhoslávia, Švajčiarsko, Fínsko, Francúzsko, Kanada, Turecko, Maroko, Nemecko, Portugalsko, Macedónsko.
Počas svojej existencie súbor zaujal popredné miesto medzi detskými folklórnymi súbormi v Bratislave, ale aj na Slovensku. Udržiava si stále vysokú umeleckú úroveň, každoročne vytvára nové choreografické celky, vychováva množstvo šikovných mladých ľudí, ktorí pokračujú v začatej činnosti v mládežníckych súboroch, v umeleckých školách, na konzervatóriu, na VŠMU, v opere, činohre a balete SND.
Letné tábory
Od roku 2001 DFS Vienok organizuje každoročne detské folklórne tábory. Tábory sú tiež zamerané na výuku regionálnych tancov, zvykov, piesní ako tanečné domy. Deti sa oboznamujú s množstvom zaujímavostí z jednotlivých regiónov so zameraním na ľudové tradície, tanečné ľudové zábavy a hry. Počas 10 dní tábora pod odborným pedagogickým vedením sa deti oboznámujú v kocke s regionálnymi tancami a zvykmi Slovenska.
Nácviky vedú odborníci z VŠMU, katedry etnografie FFUK, poslucháči konzervatória a taneční pedagógovia z Lúčnice, Gymniku a SĽUK-u. Letných táborov sa zúčasťuje približne 65 – 70 detí pod vedením 15 - 17 vedúcich.
A na koniec
Ľudový tanec ako zaujímavý druh pohybovej aktivity pre mládež, ale aj dospelých je nosnou činnosťou súboru Vienok so zreteľom na zachovávanie našich tradícií. Okrem scénického uvádzania našich programov pre širokú verejnosť zapájame interaktívne programy pre všetkých, ktorí majú radi ľudový tanec, pieseň a radi sa zabavia pri ľudovej hudbe.
Pedagógovia:    
Mgr. Jana Blahová - bývalá členka Vienku            
Barbora Blahová - bývalá sólistka Vienku, členka US Lúčnica
Samuel Debnarik - poslucháč VŠMU                
Kroje:   
Katarína Čavošová             
Helena Štiiffelová
Jana Borovská
Monika Šimonovičová
Marta Kleiblová
 

Termín konania podujatia

Termín začiatku:
26.06.2021 19:00
Miesto konania:
DK Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava
 

Vstupenky

Miesto Kedy Cena € Kúpiť
DK Zrkadlový háj Rovniankova 3, Bratislava 26.06.2021 19:00 1, Kategoria: 10,00
 

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

VIP Botel Gracia ***
Zľava
2,40 km
85
0b6c5027522.jpg Bratislava
Hotel Majolika ****
Zľava
28,00 km
53
950e0103534.jpg Modra

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Umenie vraždy
0,00 km
o600x600-Umenie_vrazdy_2018_2018911133925.jpg Bratislava
Klenoty žánrového filmu : Nightlife
0,00 km
o600x600-Klenoty_zanroveho_filmu___Nightlife_202169182428.jpg Bratislava
Ozveny svetových festivalov : Maliarka a zlodej
0,00 km
o600x600-Ozveny_svetovych_festivalov___Maliarka_a_zlodej_20216918268.jpg Bratislava
Pyžamo pre šiestich
0,00 km
o600x600-Pyzamo_pre_siestich___PlanZaz.jpg Bratislava
MILO SUCHOMEL A PAVOL BEREZA
0,00 km
o600x600-MILO_SUCHOMEL_A_PAVOL_BEREZA_202161142726.jpg Bratislava 5 - Petržalka
O LÚKE, MOTÝĽOVI A KVETINOVEJ VÍLE - ROZPRÁVKOVÁ N
0,00 km
o600x600-O_LUKE__MOTYLOVI_A_KVETINOVEJ_VILE___ROZPRAVKOVA_N_20216114229.jpg Bratislava
 
---

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies