Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 2113
Vyšný Komárnik

Atrakcie na Dukle

Termín konania podujatia: 03.05.2019 00:00 - 15.10.2019 00:00

Ojedinelé expozície vojenskej techniky priamo v prírode na miestach bojov si môžu návštevníci pozrieť málokde. Výnimkou je bojisko na Dukle, kde od 1. mája do 15. októbra prebieha hlavná sezóna. Okrem Pamätníka na Dukle je veľmi navštevované aj Údolie smrti, vyhliadková veža na Dukle, nemecký vojenský cintorín v Hunkovciach a celoročne i Vojenské múzeum vo Svidníku.
ÚDOLIE SMRTI
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v Údolí smrti, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie. Nová dominanta s rozmermi 998x290 cm pripomína nápis HOLLYWOOD a láka turistov svojou netradičnosťou. Ustanovujúci rekord bol zaregistrovaný 11. apríla 2019. Informoval o tom PhDr. Adrián Gužo, starosta obce Kružlová. Týmto nápisom si jeho realizátori uctili pamiatku všetkých padlých vojakov a pripomenuli si ťažké straty a urputné boje počas 2. svetovej vojny. Údolie smrti nájdete medzi obcami Kružľová, Kapišová a Nižná Písaná, kde majú návštevníci možnosť vidieť v teréne rozmiestnenú tankovú techniku znázorňujúcu tankovú rotu v útoku. Toto údolie v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov od 25. do 27. októbra 1944, patrí do múzea na Dukle. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85.
Pamätník Československej armády na Dukle
Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka. Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska Vyšný Komárnik a je pripomenutím si Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru. Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom. Múzeum vzniklo v roku 1965. Dnešnú expozíciu reinštalovali v roku 1996 a dokumentuje bojové operácie o strategický priechod cez Karpaty. Bývalé bojisko možno uvidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. V okolitých lesoch sa dá i dnes ukryť v zachovaných bunkroch.
VYHLIADKOVÁ VEŽA NA DUKLE
Vyhliadková veža na Dukle (kataster obce Vyšný Komárnik) je síce pre verejnosť v súčasnosti z prevádzkových a investičných dôvodov uzavretá do 31. 5. 2019, resp.do odvolania, ostatné atrakcie, vrátane stálej expozície  "Vojenské dejiny Slovenska 1914 - 1945" vo Vojenskom múzeu v Svidníku, sú prístupné.
Podľa údajov Vojenského historického ústavu boli priestory Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku na slovensko-poľských hraniciach sprístupnené verejnosti od 1. mája 2011 (pôvodne v októbri 1974). Je vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk a krajiny pod ním. Z hornej kupoly Vyhliadkovej veže môžu návštevníci vidieť široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia, ktorý na jeseň a v zime v roku 1944 bol dejiskom krvavých bojov medzi jednotkami Červenej armády, jednotkami 1. československého armádneho zboru v ZSSR na jednej strane a jednotkami nemeckého Wehrmachtu na strane druhej.
Vo vstupnej hale Vyhliadkovej veže si môžu návštevníci prezrieť tri výstavy „Umelecká fotografia z bojov na východnom fronte očami vojnového fotografa“, „Vojnové následky vo východoslovenskom regióne“, „Odmínovanie východoslovenského regiónu a nálezy munície“, „Výstavba Pamätníka 1. československého armádneho zboru v ZSSR s vojnovým cintorínom a výstavba Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku“, výstavu nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu. Interiér vstupnej haly Vyhliadkovej veže je doplnený umeleckými dielami od akademických sochárov A. Račku, J. Koreňa a F. Patočku.
VOJENSKÉ MÚZEUM
Vojenské múzeum vo Svidníku sídli v budove, ktorá svojim tvarom pripomína protitankovú mínu. Expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Slávnostne ho otvorili 4. októbra 1969. Dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944.
Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinskej kultúry
Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinskej kultúry sa nachádza v Svidníku. Je to jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho, ktorej dominantou je súbor ikon, patriacich medzi najstaršie zbierkové predmety múzea. Svidník a okolité obce sa vyznačujú sakrálnymi, najmä drevenými stavbami. Pestrá mnohotvárna príroda ponúka návštevníkom veľa možností na oddych, šport, turistiku a rekreáciu. V kategórii národných kultúrnych pamiatok je 11 drevených chrámov východného obradu. V letnom období sa tu konajú atraktívne Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska a Rusínsky festival, na ktorých sa prezentujú ľudové tradície a kultúra pôvodného etnika na severovýchode Slovenska. Dominantou centra Svidníka je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe.
Región severovýchodného Slovenska má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských kúpeľoch. Skutočným klenotom turistického ruchu je historické mesto Bardejov zapísané v UNESCO. V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K dispozícii je aj necelých 40 km značených turistických chodníkov. Táto sieť singletrackov pri Bardejove a Bardejovských kúpeľoch je v zime zasnežená a časť z nich sa mení na bežkárske trate. Trasy sú vyznačené v aktuálnych turistických a cykloturistických mapách Bardejovských Kúpeľov. Navyše sa v sezóne koná niekoľko nosných podujatí, ktoré ako magnet priťahujú tisíce turistov. Patrí k nim hlavne historický Bardejovský jarmok s takmer 700-ročnou tradíciou, ale aj podujatia v Bardejovských kúpeľoch ako sú Otvorenie kúpeľnej sezóny, Alžbetínsky deň, Folklórny festival, Pivný festival, či Vínny festival.
Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (16)