Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 765
Zámocká 1, Modrý Kameň

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Múzeá

Múzeum bábkarskych kultúr a hračiek

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň je špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou, zamerané na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla, dejín a vývoja detskej hračky, ako aj dejín regiónu, v ktorom sa múzeum nachádza. Kultúrno-umelecké, historické, archeologické a národopisné zbierky, ktoré múzeum v rámci svojej špecializácie zhromažďuje, odborne spracováva a ochraňuje, sú sprístupnené verejnosti formou stálych expozícií, výstav a rôznorodých kultúrnych aktivít, ktoré sa tešia veľkej obľube najmä u detí a mládeže. Hradný objekt tvoria zrúcaniny starého gotického hradu a budova barokového kaštieľa, v ktorej sídli múzeum.

História

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek postavila v 13. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Pochádza z nej významný básnik renesancie a protiturecký bojovník Bálint Balassi /1554-1594/. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu v roku 1923. Rovnomenné mestečko pod ním - Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.

Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom - Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.

Expozície

Múzeum sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ukážky zahraničnej tvorby z ôsmich štátov Európy, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť.

Ľudové hračky, ktoré vyrábali pre deti príbuzní alebo deti samé, reprezentuje veľká skupina imitujúcich hračiek. V zbierke hračiek medzi najstaršie exponáty patria praveké hračky a najstaršia hračka nájdená na území Slovenska - hlinený vozík z Nižnej Myšle datovaný do r. 1500 p.n.l. Bohato sú zastúpené hračky 19. a 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné.

- História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva

- Divadelné bábky zo sveta

- Hračky na Slovensku v 20. storočí

- Nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach

- Vyhliadka z bašty hradu

Múzeum je súčasťou SNM Bratislava

K zaujímavým aktivitám múzea patria každoročné podujatia ako Noc Múzeí a Galérií, Nočné prechádzky, Poľovnícke dni, či Vianoce na hrade. Od roku 2003 múzeum organizuje letné „Nočné prechádzky na hrade Modrý Kameň“ spojené s divadelnými predstaveniami najmä o histórii hradu. Slávnostná sieň v barokovom kaštieli sa využíva aj na účely konferencií, seminárov, svadobných obradov a slávnostných zasadnutí s podaním občerstvenia v historickej banketnej miestnosti. Múzeum plní aj úlohu regionálneho múzea v oblasti histórie a etnografie.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (3)
img
13
Silvester obsadený
Chatky Žabky Dolná Strehová
Hlavná 307
Dolná Strehová (10,6 km)
img
8
Zľava
Chata Pliešovce
Pliešovce
Vlkanovská 185/38 (23,2 km)
img
12
Zľava
Ubytovanie Samuel
Hlavná 29/37
985 31 Mučín (27,3 km)
Najbližšie objekty v okolí (25)
img
Hrad Modrý Kameň
Zámocká 1
Modrý Kameň (0,0 km)
img
Bio - kúpalisko Krtko
A. H. Škultétyho 1169/105
Veľký Krtíš (3,9 km)
img
Lyžiarske stredisko Dačov Lom
Dačov Lom (10,1 km)
img
Aquatermal
Hlavná
Dolná Strehová (10,5 km)
img
Kaštieľ Imre Madácha
Ul. Madácha 1
Dolná Strehová (11,7 km)
img
Rozhľadňa Opava
Opava (13,4 km)
img
Hrad Čabraď
Čabradský Vrbovok (16,8 km)
img
Kláštor Bzovík
Bzovík (19,7 km)
img
Rozhľadňa Prašný vrch
Hrušov (19,7 km)
img
Kúpalisko Vinica - Morgen Slovakia
Vinica (21,2 km)
img
Zámok Galicia Nueva
Zámocká 7
Halič (21,9 km)
img
Strážna veža Vartovka
Tanistravár
Krupina (22,2 km)
img
Kúpalisko Tepličky
Tepličky 2589
Krupina (23,2 km)
img
Múzeum Andreja Sládkoviča
Sládkovičova 20
Krupina (23,2 km)
img
Pobyt v ústraní
Polomy 20
Pliešovce (24,5 km)
img
Letné kúpalisko Lučenec
Športová
Lučenec (24,6 km)
img
Mučínska jaskyňa
Mučín (25,2 km)
img
Jaskyňa Jánošíkova skrýša
Budiná (25,5 km)
img
Termálne kúpalisko Novolandia
Samota 269/1
Rapovce (25,6 km)
img
Jaskyňa Mara medvedia
Divín (26,2 km)
img
Kaštieľ Podrečany
Podrečany 171 (26,3 km)
img
La Habana Cuba
Železničná
Lučenec (26,6 km)
img
Novohradské múzeum a galéria
Kubínyiho námestie
Lučenec (26,6 km)
img
Hrad Divín
Hradná
Divín (27,1 km)
img
Kaštieľ Divín
Lúčna
Divín (27,2 km)