Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 755
Námestie doktora Vladimíra Clementisa 1, Tisovec

Mestské múzeum v Tisovci

Múzeá

Mestské múzeum v Tisovci

Mestské múzeum v Tisovci sa nachádza v dvoch lokalitách, a to v budove Mestského úradu a v rodnom dome Dr. Vladimíra Clementisa. Mestské múzeum v Tisovci sídli spoločne s tisovským Mestským úradom v historickej budove mestskej radnice, ktorá bola postavená v druhej polovici 18. storočia a ktorá dnes predstavuje významnú architektonickú pamiatku klasicistického stavebného slohu.

V súčasnosti môžu návštevníci zhliadnuť 3 stále expozície. Prvá z nich nesie názov Odkazy histórie a venuje sa dejinám mesta a jeho bezprostredného okolia od najstarších čias cez obdobia stredoveku a novoveku až po 20. storočie. Okrem archeologických nálezov a množstva historických predmetov tu možno nájsť i oddelenie venované významným osobnostiam mestečka, akými boli napríklad národovci Štefan Marko Daxner či Pavol Jozeffy. Druhá expozícia zvaná Železiarstvo a remeslá predstavuje Tisovec ako významnú železiarsku lokalitu s dlhou tradíciou, v ktorej sa zdarne rozvíjali mnohé staré remeslá a Expozíciu v rodnom dome Dr. Vladimíra Clementisa.

Expozícia v Clementisovom dome

Rodný dom Dr. V. Clementisa „Často som spomínal na šťastné detstvo a mladosť. Bolo všetko to príliš jemné a dobré, príliš dôverčivé, a tak som nebol pripravený pre tvrdý život plný zla a pascí“.

JUDr. Vladimír Clementis /20.9.1902 - 3.12.1952/ patril medzi najvýznamnejších československých komunistických publicistov a politikov - advokát chudobných - spoluzakladateľ a vedúci predstaviteľ avantgardnej skupiny a časopisu DAV - poslanec - bojovník za sociálne a národné práva Slovákov - odbojový pracovník v emigrácii - diplomat - uznávaný právnik a vzdelanec so širokým svetovým rozhľadom aj autoritou - štátny tajomník a minister zahraničných vecí ČSR - protizákonne odsúdený a popravený.

Odkazy histórie

Najstaršie osídlenie v okolí Tisovca, konkrétne na tisovskej Hradovej spadá do mladšej doby bronzovej, o čom svedčia nálezy z archeologického výskumu. V stredoveku tu existovali dve samostatné pevnosti tzv. Starý a Nový hrad. Výhodou Nového hradu, ktorý stál na Okrúhlej skale bola nedobytnosť tohto miesta. Na základe historických udalostí je možné sa domnievať, že tisovský Nový hrad bol využívaný v polovici 15. storočia v súvislosti s obsadením Muránskeho hradu Jánom Jiskrom z Brandýsa a stal sa tak načas baštou proti útokom vojsk kráľa Matiáša Korvína z juhu, na ktorý má hrad vynikajúci výhľad. Hodnoverné písomné doklady sa však nezachovali.

Železiarstvo a remeslá

Výroba železa a jeho spracovanie patrili k najstarším výrobným odvetiam na Slovensku. Bohaté ložiská kvalitných rúd, hojnosť lesov, dostatok vodnej energie vytvárali priaznivé podmienky pre rozvoj slovenského železiarstva. Železo sa spracúvalo cez stáročia kladivom - najprv ručným, neskôr kladivom, poháňaným vodným kolesom, tzv. hámrom. Hámor znamenal tú časť železiarskej huty, v ktorej spracúvali železnú hrudu, vytavenú v kusových peciach vykúvaním pod vodným kladivom na úžitkové železo, najčastejšie tyče. Pojem „hámor“ sa zaužíval pre celú železiarsku výrobnú jednotku, vrátane taviacej pece. Údolia riek Rimava, Muráň, Štítnik, Slaná, Bodva, Hnilec, Hornád a ich prítoky sa stali postupne najvýznamnejšími strediskami železiarskej výroby. Prvé hámre na vodný pohon sa objavili v Slovenskom Rudohorí v 40. rokoch 14. storočia. K rozvoju železiarstva na Slovensku od 16. storočia prispeli okrem baníctva aj vojenské potreby vyvolané jednak tureckou expanziou, ako aj povstaniami uhorských stavov. Vznikali početné huty a hámre, najmä v oblasti Slovenského Rudohoria, kde boli najbohatšie zásoby ľahko taviteľnej i prístupnej rudy, aj dostatok paliva - drevného uhlia.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (1)
img
88
Zľava
Penzión Biele Vody
Biele Vody 1145
Hriňová (24,4 km)
Najbližšie objekty v okolí (35)
img
Letné kúpalisko Tisovec
Francisciho 803
Tisovec (0,2 km)
img
Lyžiarske stredisko Tisovec - Bánovo
Tisovec (7,3 km)
img
Solárne kúpalisko
Námestie Karola Salvu 1
Klenovec (10,0 km)
img
Rozhľadňa Slopovo
Klenovec (12,0 km)
img
Letné kúpalisko Hnúšťa
Športová
Hnúšťa (12,0 km)
img
Múzeum Prvého slovenského gymnázia
Muránska 18
Revúca (12,4 km)
img
Hrad Muráň
Muráň (12,4 km)
img
Wesselényiho jaskyňa
Muráň (12,9 km)
img
Kúpalisko Revúca
Priemyselná
Revúca (13,2 km)
img
Ski Skorušina
1. mája 578
Klenovec (13,5 km)
img
Predná hora - rekreačný areál
Predná Hora
Muráň (15,2 km)
img
Rozhľadňa Vŕšok
Rimavská Baňa (17,8 km)
img
Skicentrum Kokava – Línia
Kokava nad Rimavicou (18,3 km)
img
Lyžiarske stredisko Polomka Bučnik
Osloboditeľov 12
Polomka (19,3 km)
img
Jelšavský hrad
Jelšava (19,8 km)
img
Lesnícky skanzen - múzeum v prírode
Čierny Balog (22,6 km)
img
Lyžiarske stredisko Látky - Prašivá
Prašivá 4
Látky (22,7 km)
img
Malá Drienčanská jaskyňa
Drienčany (23,4 km)
img
Ski Čierny Balog
Čierny Balog (23,7 km)
img
Slavošovský tunel
Slavošovce (24,0 km)
img
Slnečné hodiny a Rozprávkové bludisko
Drienčany (24,2 km)
img
Lyžiarske stredisko Biele Vody - Hriňová
Hriňová (24,4 km)
img
Snežné skútre Rejdová
Rejdová 190 (25,4 km)
img
Krytá plaváreň Mazornik
Mládežnícka 1787/4
Brezno - Mazorníkovo (25,7 km)
img
Sirius Club
Nábrežie dukelských hrdinov 4
Brezno (25,7 km)
img
Horehronské múzeum Brezno
Námestie gen. M. R. Štefánika 55/47
Brezno (25,9 km)
img
Rozhľadňa Maginhrad
Nižný Skálnik (26,1 km)
img
Ski Telgárt
Telgárt (26,9 km)
img
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtiná (27,0 km)
img
Alwe - Rentacar Brezno
Ladislava Novomeského 2367
Brezno (27,0 km)
img
Chmarošský viadukt - železničný most
Telgárt
976 73 (27,3 km)
img
Ski Rejdová
Rejdová 190 (27,8 km)
img
Lyžiarske stredisko STIV Čertovica
Vyšná Boca (28,9 km)
img
Mestské múzeum Poltár
Družby
Poltár (29,4 km)
img
Mýto Ski Centrum
Mýto pod Ďumbierom (29,9 km)