Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 756
Zámocká 391/2, Holíč

Mestské múzeum a galéria v Holíči

Múzeá

O Mestskom múzeu a galérii

Mestské múzeum v Holíči má vlastivedný charakter a zameriava sa na dokumentáciu dejín, etnografiu mesta, umeleckú oblasť a osobnosti, ktoré sa tu narodili a pôsobili. V mestskom múzeu sa nachádza expozícia cechov a remesiel. Predmety predstavujú dary od niekoľkých darcov. Najväčšiu časť múzeu daroval Jaroslav Prilučík, ktorý bol mäsiarsky majster.

Holíčsky zámok

Výraznou architektonickou dominantou mesta Holíč je monumentálny barokovo-klasicistický kaštieľ (zámok) vzniknutí z niekdajšieho strážneho hradu. Tento kaštieľ patril do roku 1918 cisárskemu rodu Habsburgovcov, ktorí ho pre jeho komfortnosť a reprezentatívnosť využívali ako svoje letné sídlo. Dnes je budova tejto honosnej panskej rezidencie sprístupnená širokej návštevníckej verejnosti, sídli tu totiž Mestské múzeum Holíč. Prehliadky múzea zabezpečuje Turisticko-informačné centrum Holíč.

Súčasťou expozície sú repliky výrobkov holíčskej fajansy a makety historických objektov mesta, ktorých autorom je Jozef Kuruc. Je tak možné vidieť zámok a jeho vtedajší areál, pamiatky mesta Holíč. Celým priestorom múzea nás sprevádzajú obrazy, ktoré do múzea daroval holíčsky neprofesionálny maliar Otto Kroupa. Na svojich obrazoch zachytáva najstaršie časti mesta - Betlehém, Chalupy, kaplnku sv. Floriána, Loretánsku kaplnku, kostoly, židovskú synagógu, Veterný mlyn a zámok, letné sídlo rodiny Habsburgovcov.
Dôležitou súčasťou múzea sú kópie rytín z roku 1801 od majstra Leopolda Schmalhofera, na ktorých je vyobrazený Holíč a Holíčsky zámok. V období mimo letnej turistickej sezóny (október - apríl) je zámok zatvorený.

História

Múzeum v Holíči bolo otvorené v roku 1992 ako vysunutá expozícia Záhorského múzea v Skalici, ktorá zahŕňala zbierku keramiky. Nachádzalo sa v jednej z historických manufaktúrnych budov, ktoré dal v roku 1755 postaviť František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie.

V roku 2009 prišlo k schváleniu štatútu Mestského múzea v Holíči, ktorého zriaďovateľom sa stalo mesto Holíč. V tomto istom roku bolo múzeum zapísané do Registra múzeí a galérií, ktorý vedie Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. V roku 2010 bolo múzeum presťahované do novoopravenej časti Holíčskeho zámku, kde je v súčasnosti situované. Mestské múzeum bolo v roku 2012 rozšírené o ďalšie priestory a to priestory galérie v budove bývalej manufaktúry na výrobu fajansy. Tieto priestory sú vhodné pre výstavy obrazov, fotografií a rôznych iných umeleckých diel.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (1)
img
26
Zľava
Penzión u Tonky
Tomky 663
Borský Svätý Jur (26,5 km)
Najbližšie objekty v okolí (26)
img
Holíčsky zámok
Zámocká 319/2
Holíč (0,0 km)
img
Záhorské múzeum
Námestie slobody 13
Skalica (6,8 km)
img
Baťov kanál - rozhľadňa
Skalica (8,2 km)
img
Tarzania Skalica
Skalica (10,5 km)
img
Kúpalisko Zlatnícka dolina
Skalica - Zlatnícka dolina (10,7 km)
img
Rozhľadňa Lipky
Unín (11,2 km)
img
Vtáčia rozhľadňa
Gbely - Adamov (12,9 km)
img
Kúpele Smrdáky
Smrdáky 177 (14,5 km)
img
Miléniový kríž
Rybky (14,9 km)
img
Kaštieľ Rohov
Rohov 27 (16,6 km)
img
Riverside Club
Hviezdoslavova 548
Šaštín - Stráže (18,5 km)
img
Rozhľadňa Žalostiná
Chvojnica (19,8 km)
img
Nyaryiovský kaštieľ
Sobotište (20,2 km)
img
Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča
Sobotište (20,2 km)
img
Disco Club Jama
Hviezdoslavova 315/35
Senica (20,7 km)
img
Plaváreň Senica
Továrenská ulica
Senica (20,8 km)
img
Kaštieľ Machatka
Sadová ul. 619/3
Senica (20,9 km)
img
Enjoy Racing
Senica (21,0 km)
img
Letné kúpalisko Senica
Sadová 640/20
Senica (21,3 km)
img
Hrad Branč
Podbranč (24,2 km)
img
Kaštieľ Moravský Svätý Ján
Moravský Svätý Ján (26,6 km)
img
Rozhľadňa Hrajky
Turá Lúka (27,2 km)
img
Rozhľadňa Poľana
Poľana (28,4 km)
img
Rozhľadňa Lipovec
U Rehušov
Prietrž (28,7 km)
img
Kaštieľ Jablonica
Jablonica (29,1 km)
img
Kaštieľ Cerová
Cerová 1 (29,7 km)