Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 975
Cesta 50, Dlhá Ves

Jaskyňa Domica

Jaskyne

Jaskyňa Domica

Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Okrem významných geomorfologických hodnôt pozornosť púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva.

Jaskyňa Domica je charakteristická svojimi kvapľovými štítmi, bubnami a kaskádovitými jazierkami (Rímske kúpele, Plitvické jazierka). Teplota vzduchu v jaskyni je okolo 11 °C s vlhkosťou až 98 %. Našli sa v nej aj kosti jaskynného medveďa (Ursus spelaeus). Vstupný areál bol postavený v roku 1984 a služí aj ako výstavná časť pre archeologické artefakty.

Jaskyňa Domica spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex v celkovej dĺžke asi 25 km, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej a Maďarskej republiky (necelá 1/4 je na území Slovenskej republiky). Domica je prepojená s jaskyňou Čertova diera – spolu dosahujú dĺžku 5368 m. 

Prehliadková trasa

Na prehliadkovej trase, ktorej súčasťou v prípade okruhu s plavbou je aj atraktívna plavba po podzemnej riečke Styx, môžu návštevníci obdivovať nespočetné množstvo sintrových útvarov, z ktorých zrejme najviac vynikajú Rímske kúpele v Majkovom dóme. Okrem toho je jaskyňa aj významným archeologickým náleziskom, pretože v nej žil praveký človek pred 5-6 tisíc rokmi v mladšej dobe kamennej - neolite. Pri vykopávkach boli nájdené rôzne kamenné a kostené predmety, ktorých časť môžete vidieť vo vstupnej hale.

Poloha

Nachádza sa na juhozápadnom okraji Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Vchod do Domice je na južnom úpätí rovnomenného kopca v nadmorskej výške 339 m.

Prístup k jaskyni

Jaskyňa sa nachádza asi 10 km juhovýchodne od Plešivca (obec medzi Rožňavou a Tornaľou), 2 km od štátnej hranice s Maďarskom. Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom. Pri areáli sa nachádza náučný chodník, vnútri je nainštalovaná náučná expozícia. Dĺžka trvania prehliadky krátkeho okruhu je asi 45 min, pri dlhom okruhu a okruhu s plavbou je to približne 60 min.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (25)
img
Jaskyňa Silická ľadnica
Silická Brezová (8,3 km)
img
Babská diera
Silica (8,8 km)
img
Hrad Plešivec
Plešivec (9,2 km)
img
Kúpalisko Veronika
Gemerská Hôrka (9,3 km)
img
Jaskyňa Peško
Bretka (9,4 km)
img
Gombasecká jaskyňa
Plešivec (9,5 km)
img
Kúpalisko Bretka
Gemerská Panica (9,6 km)
img
Hutnianska jaskyňa
Bretka (10,0 km)
img
Plážové kúpalisko Tornaľa
Cintorínska 15
Tornaľa (14,5 km)
img
Krásnohorská jaskyňa
Krásnohorská Dlhá Lúka (17,8 km)
img
Kaštieľ Kráľ
Kráľ (19,1 km)
img
Banícke múzeum Rožňava
Šafárikova 31
Rožňava (20,4 km)
img
Letné kúpalisko Rožňava
Štítnická ulica
Rožňava (20,4 km)
img
Hrad Štítnik
Teplická ulica
Štítnik (21,3 km)
img
Hrad Krásna Hôrka
Slánska
Krásnohorské Podhradie (22,2 km)
img
Rozhľadňa Turecká
Rudná (23,1 km)
img
Kúpele Číž
Číž (23,1 km)
img
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtiná (23,9 km)
img
Hrhovský vodopád
Hrhov 249 (25,1 km)
img
Kaštieľ Betliar
Betliar (25,6 km)
img
Múzeum Betliar
Kaštieľná
Betliar (25,6 km)
img
Jelšavský hrad
Jelšava (26,1 km)
img
Slavošovský tunel
Slavošovce (29,1 km)
img
Slnečné hodiny a Rozprávkové bludisko
Drienčany (29,3 km)
img
Malá Drienčanská jaskyňa
Drienčany (29,9 km)