Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 441
Zámocká 7, Halič

Zámok Galicia Nueva

Hrady a Zámky

Zámocký hotel Galicia Nueva

Po desiatich rokoch rekonštrukčných prác sa v roku 2016 otvorili brány národnej kultúrnej pamiatky – renesančno-barokového zámku v Haliči. Po dôkladnej a citlivej rekonštrukcii sa chátrajúci zámok premenil na výnimočný zámocký hotel Galicia Nueva.

Rekonštrukcia zámku je výnimočný skutok a vyjadrenie snahy o prepojenie súčasnosti a minulosti. Život nie je len o dnešku, ale aj o vnímaní hodnôt a odkazu našich predkov. Je dôležité ctiť a vážiť si dielo tých, čo tu boli pred nami a sprostredkovať tento odkaz budúcim generáciám. A tak zámok pre aristokraciu pretvorili na hotel s reštauráciou pre všetkých, ktorí tu radi pobudnú, dajú si kávu alebo obed, či si vychutnajú prechádzku v krásnom prostredí lesoparku. Pre všetkých, ktorí tu radi strávia nezabudnuteľný čas a zažijú „genius loci“ a ducha tých, ktorí tu boli pred nimi.

Zámocký hotel Galicia Nueva, v preklade Nová Halič, svoje služby poskytuje od júna 2016, keď mali prví hostia možnosť navštíviť vynovenú pamiatku a využiť gastronomické služby zámockej reštaurácie Rosalia, kaviarne Arcadia a vinárne Nicolaus. Záujemcov o ubytovanie víta hotel vo svojich krásnych priestoroch od septembra 2016.

Dnešný zámocký hotel Galicia Nueva vyrástol na kopci nad rovnomennou obcou Halič. Neďaleko zámku stoja ďalšie hrady a kaštiele, ktoré tvorili dejiny Slovenska a historického Uhorska: Fiľakovo, Novohrad alebo Modrý Kameň. Oblasť sa môže pochváliť aj gotickými kostolmi v Ľuboreči alebo Starej Haliči, či citlivo zrekonštruovanou synagógou v Lučenci.

História

Počiatky Haličského zámku siahajú až do 12. storočia. Prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1386, kedy uhorská kráľovná Mária povolila šľachticovi Štefanovi Lossonczymu postaviť si na tomto mieste kamenný hrad. Rodina hrad vlastnila do 16. storočia, keď sídlo prešlo do rúk Forgachovcov, jednému z najstarších rodov v Uhorsku. Zámok bol majetkom Forgachovcov od roku 1554 do roku 1948. Rodina dodnes zámok pravidelne navštevuje.

Zámok zažíval vlny dejinných zvratov v podobe povstaní, vojen a najrôznejších rebélií, aby napokon ostal v rozvalinách. Ruiny zámku začali vstávať z popola v roku 1762, podľa projektov architekta Meyerhoffera. Do predného krídla bola umiestnená stĺpová vstupná hala, dvojkrídlové schodisko, kaplnka a slávnostná sála s bohatou a najrozsiahlejšou freskovou výzdobou na území dnešného Slovenska. V roku 1897 začína nová etapa zámku v Haliči. František Wenckheim nechal celý objekt – na počesť svojej manželky z rodu Forgachovcov – zrekonštruovať. K zámku patrí aj francúzsky park s rozáriom, ktorý sa začal budovať od roku 1820.

Dve svetové vojny, nástup komunistov v Československu v roku 1948 a aktivity JRD v týchto priestoroch, zámku v žiadnom smere neprospeli. Od šesťdesiatych rokov tu bol umiestnený Ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutú mládež Lučenca. Pre tento účel bola v rokoch 1952 až 1964 realizovaná prestavba, ktorá značne narušila pôvodnú štruktúru objektu.

Od roku 1993 ostal celý zámok bez vlastníka, nevyužíval sa a postupne začal degradovať. Svoje dielo na ňom vykonávala príroda a tiež asociálne skupiny obyvateľov. V roku 2005 sa zámok dostáva do rúk súkromného investora a dnes – v novej podobe – začína písať atraktívnu a zaujímavú kapitolu svojich novodobých dejín.

Spoločnosť IMET, a. s. so sídlom v Košiciach získala areál kúpou od pôvodného majiteľa VÚC Banská Bystrica. Postupom času spoločnosť IMET nadobudla aj okolité priľahlé pozemky s anglickým lesoparkom a jazierkom, ktoré sú spolu so zámkom evidované v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Do ich obnovy spoločnosť investovala a naďalej hodlá investovať nemalé finančné prostriedky. Vďaka citlivo odvedenej práci a starostlivosti sa zámku a celému areálu vracia život a pôvodný duch miesta – genius loci. Celý komplex sa stáva magnetom pre domácich aj zahraničných hostí. Zámocký hotel Galicia Nueva, obnovený klenot Novohradu, sa tak stane ozajstnou pýchou tohoto pôvabného regiónu Slovenska.

Najbližšie ubytovanie v okolí (1)
img
12
Zľava
Ubytovanie Samuel
Hlavná 29/37
985 31 Mučín (15,6 km)
Najbližšie objekty v okolí (34)
img
Kaštieľ Podrečany
Podrečany 171 (5,3 km)
img
Letné kúpalisko Lučenec
Športová
Lučenec (5,9 km)
img
La Habana Cuba
Železničná
Lučenec (7,3 km)
img
Novohradské múzeum a galéria
Kubínyiho námestie
Lučenec (7,7 km)
img
Jaskyňa Mara medvedia
Divín (10,4 km)
img
Hrad Divín
Hradná
Divín (10,6 km)
img
Kaštieľ Divín
Lúčna
Divín (10,7 km)
img
Termálne kúpalisko Novolandia
Samota 269/1
Rapovce (11,6 km)
img
Aquatermal
Hlavná
Dolná Strehová (13,2 km)
img
Kaštieľ Imre Madácha
Ul. Madácha 1
Dolná Strehová (13,5 km)
img
Mučínska jaskyňa
Mučín (15,5 km)
img
Jaskyňa Jánošíkova skrýša
Budiná (16,2 km)
img
Kúpalisko Poltár
13. januára
Poltár (17,2 km)
img
Mestské múzeum Poltár
Družby
Poltár (18,4 km)
img
Hrad Fiľakovo
Podhradská
Fiľakovo (20,7 km)
img
Podzemné chodby pod Fiľakovským hradom
Fiľakovo (20,7 km)
img
Hradné múzeum vo Fiľakove
Hlavná ul. 14
Fiľakovo (20,7 km)
img
Restaurant Victory
Biskupická cesta 46 Fiľakovo (21,1 km)
img
Hrad Modrý Kameň
Zámocká 1
Modrý Kameň (21,9 km)
img
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek
Zámocká 1
Modrý Kameň (21,9 km)
img
Ski centrum Košútka
Slanec 847
Hriňová (23,0 km)
img
Lyžiarske stredisko Dačov Lom
Dačov Lom (23,6 km)
img
Bio - kúpalisko Krtko
A. H. Škultétyho 1169/105
Veľký Krtíš (23,8 km)
img
Podpolianske múzeum
Námestie SNP 1
Detva (25,3 km)
img
Letné kúpalisko Detva
Kúpeľná 59
Detva (26,1 km)
img
Lyžiarske stredisko Látky - Prašivá
Prašivá 4
Látky (27,5 km)
img
Pobyt v ústraní
Polomy 20
Pliešovce (28,1 km)
img
Skicentrum Kokava – Línia
Kokava nad Rimavicou (28,5 km)
img
Rozhľadňa na Mačacej
Šiatorská Bukovinka (28,9 km)
img
Soví hrad
Šurice (28,9 km)
img
Hrad Šomoška
Šiatorská Bukovinka (29,3 km)
img
Kamenný (Čadičovský) vodopád
Šiatorská Bukovinka (29,3 km)
img
Most vagón pri Vígľaši
Vígľaš (29,4 km)
img
Vígľašský zámok
Vígľaš 602 (30,0 km)