Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 327
Vinné

Viniansky Hrad - zrúcanina

Hrady a Zámky

VINIANSKY HRAD

Zrúcanina Vinianskeho hradu sa nachádza na južnom výbežku Vihorlatských vrchov pri obci Vinné. Pochádza z 13. storočia avšak začiatkom 18. storočia, pri likvidovaní protihabsburského povstania, dal cisár hrad zbúrať.

Hrad bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 325,3 m n. m. Spomína sa začiatkom 14. storočia, slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska spolu s inými blízkymi hradmi – Brekov, Jasenov, Čičva. Zbúraný bol na začiatku 18. storočia. Z hradného vrchu je výhľad na Východoslovenskú nížinu, vidieť mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu. Viniansky hrad bol v roku 1963 vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Hradný vrch zaberá prírodná rezervácia Viniansky hradný vrch, vyhlásená v roku 1984 na výmere 51,96 ha so 4. stupňom ochrany prírody. Prírodná rezervácia bola rozšírená v roku 1988 za účelom ochrany južných svahov hradného vrchu Vinianskeho hradu osídlených teplomilnými lesostepnými a lesnými spoločenstvami s výskytom vzácnych druhov flóry a fauny.

Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu občianskym združením Zemplínsko-užská hradná cesta, ktoré je členom záujmového združenia Zachráňme hrady. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov.

Historické názvy: v stredoveku bol hrad nazývaný Nogmihal, Nagy Mihály.

História

Napriek tomu, že prvá písomná správa je z roku 1335, už v roku 1312 Omodejovci hrad Vinné napadli a poškodili. Hrad postavili pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska. Hrady v neďalekom Brekove a Jasenove mali podobnú funkciu. Vinné patrilo šľachticom z Michaloviec a tvorilo súčasť tamojšieho panstva. Počas bojov uhorského kráľa Mateja a poľského panovníka Kazimíra IV. v roku 1466 objekt ťažko poškodili. Začiatkom 16.storočia hrad opravili a opevnili. Ešte v tom istom storočí, v roku 1594, ho cisárske vojsko pri dobýjaní opäť poškodilo. O niečo neskôr majitelia hradu, Sztárayovci, objekt opravili, hoci už v polovici 17.storočia opustili nepohodlné sídlo a presťahovali sa do obce, kde si postavili kaštieľ. Začiatkom 18.storočia pri likvidovaní protihabsburského povstania dal cisár hrad zbúrať. Odvtedy je ruinou.

Exteriér

Prvú stavebnú etapu hradu tvorila výstavba plášťového opevnenia, ku ktorému neskôr pristavali v interiéri, ale aj exteriéri, ďalšie budovy. V prvej etape bola postavená veža a pravdepodobne trojpriestorový palác, ku ktorému sa prichádza z nádvoria. V roku 1335 obsahoval hrad dve veže, jeden palác, jednu starú bránu, kaplnku zasvätenú sv. Margite a dom. V opise z roku 1449 sa uvádza podobné zloženie hradu, veža mala pivnice a štyri podlažia a bola tu aj temnica a dva obytné domy. V poslednej etape hrad veľmi nerozšírili, pretože im to nedovolil terén a tak sa hradu zosilnilo opevnenie.

Súčasnosť

Nepravidelný, takmer trojuholníkový pôdorys sledujúci terén vyznačujú zachované časti opevnenia, ktoré obklopovali pôvodné nádvorie. Vstup do areálu z východnej strany chránila hranolová veža, dnes sa prechádza popod jej zvyšky. Obytné budovy pristavané k východnému opevneniu majú čiastočne zachované renesančné klenby. Na gotickej veži je kamenné kvádrovanie, otvory okien a dvier, ako aj časti starých omietok. V paláci sú stopy po krboch a nike, pod palácom zaklenuté pivničné priestory. Vo vonkajšom múre, ku ktorému pristavali aj hospodárske budovy je zachovaná výlevka. Hrad doteraz obklopovala sústava mohutných valov a zo strany od Michaloviec bol zarastený len kríkmi – no teraz je hrad sprístupnený, mierne zrekonštruovaný a okolie hradu bolo vyčistené od vegetácie. Tieto zmeny organizovala a financovala obec Vinné.

V súčasnosti je hrad od roku 2011 v rekonštrukcii, badateľné sú pokroky rekonštrukčných prác, ktoré robí občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Je zastrešený palác technickou strechou, ktorá je dočasnou stavbou, pre ochranu pred nepriaznivými vplyvmi počasia a následnou deštrukciou. Okolie hradu je vyčistené od náletových drevín a stromov a sprístupnené pre návštevníkov.

Nálezy na hrade

Medzi nálezmi z archeologického výskumu možno spomenúť objav takmer dvetisíc medených mincí v hlinenom krčahu, pochádzajúcich z rokov 1858 až 1860, pestrofarebných renesančných kachlíc, rôznych torz dekoračných častí fasády, kovových kľúčov, hrotov šípov a zvyškov keramiky.

Objavený bol neporušený vinič, ktorého vek sa odhaduje na približne 200 rokov a môže ísť o vzácnu odrodu Neuburg, u nás veľmi zriedkavú. Podľa legendy práve na tomto hrade sa kedysi zachovala iba jediná rastlina v celom Uhorsku.

Turizmus

Hrad a jeho zrekonštruované časti, ako aj mnohé významné objavy, ktoré tu v uplynulých rokoch našli archeológovia lákajú turistov najmä počas letných prázdnin. Keďže je ľahko dostupný z Vinianskeho jazera a rekreačných stredísk Zemplínskej šíravy ako Hôrka, Medvedia hora a Kamenec, ktoré sú v danom období plné turistov a z ktorých vedú na hrad turisticky značkované chodníky.

Prístup

Na Viniansky hrad je možné dostať sa pešo z mesta Humenné, práve tu začína modrá turistická značka modrá turistická značka, ktorá prechádza cez obec Jasenov, Jasenovský hrad, obec Porúbka a dovedie turistov k rázcestiu Pod Vinianskym hradom (260 m n. m.), odkiaľ sa vystupuje po žltá turistická značka žltej turistickej značke na hrad, modrá turistická značka modrá turistická značka pokračuje ďalej do obce Vinné a končí v rekreačnom stredisku Hôrka Zemplínskej šíravy.

Najľahší je výstup z obce Vinné po modrá turistická značka modrej turistickej značke k rázcestiu Pod Vinianskym hradom (260 m n. m.), odkiaľ sa pokračuje po žltá turistická značka žltej turistickej značke na hrad.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (31)
img
Šliapaci žeriav na Vinianskom hrade
Viniansky hrad (0,0 km)
img
Thermalpark Šírava
Kaluža 780 (4,4 km)
img
Rekreačný bazén - Klokočov
Klokočov (6,1 km)
img
Hvezdáreň v Michalovciach
Hrádok 1
Michalovce (7,0 km)
img
Kaštieľ Michalovce
Kostolné námestie
Michalovce (7,2 km)
img
Zemplínske múzeum
Kostolné nám. 1
Michalovce (7,2 km)
img
Disco Club Idea
Hollého 60
Michalovce (7,9 km)
img
Hrad Jasenov
Jasenov (8,4 km)
img
Kúpalisko Humenné
Chemlonská 1
Humenné (12,3 km)
img
Krytá plaváreň Humenné
Chemlonská 1
Humenné (12,3 km)
img
Arena Night Club
Chemlonska 1
Humenné (12,5 km)
img
Brekovský hrad
Brekov (12,6 km)
img
Nostalgia Music Pub
Štefánikova 27
Humenné (13,1 km)
img
Kaštieľ Sirmaiovcov
Rakovec nad Ondavou (13,2 km)
img
Kamenický kaštieľ
Gaštanová
Kamenica nad Cirochou (13,3 km)
img
Vihorlatská hvezdáreň v Humennom
Mierová 4
Humenné (13,4 km)
img
Kaštieľ Humenné
Námestie slobody 1
Humenné (13,6 km)
img
Vihorlatské múzeum
Námestie slobody 1
Humenné (13,6 km)
img
Alcea - požičovňa lodí
Topoľovka 243 (15,3 km)
img
Hrad Čičva
Sedliská (18,7 km)
img
Ranč Nová zem
Blatná Polianka 53 (18,7 km)
img
Kúpalisko Sobrance
Pavla Horova
Sobrance (19,0 km)
img
Letné kúpalisko Vranov nad Topľou
Ulica B. Němcovej 2682
Vranov nad Topľou (21,6 km)
img
Kaštieľ Snina
Kpt. Nálepku 71/6
Snina (23,3 km)
img
Space Club
Strojárska 2525
Snina (23,8 km)
img
Biokúpalisko Snina
Rybnická 3951
Snina (24,5 km)
img
Hrad Bačkov
Bačkov (25,4 km)
img
Kúpalisko Trebišov
Škultétyho 2
Trebišov (27,3 km)
img
Hrad Parič
Mestský park
Trebišov (27,5 km)
img
Kaštieľ Trebišov
M. R. Štefánika 257/65
Trebišov (27,9 km)
img
Vlastivedné múzeum Trebišov
M. R. Štefánika 257/65
Trebišov (27,9 km)