Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 482
Zámocká 519/3, Stropkov

Kaštieľ Stropkov

Hrady a Zámky

KAŠTIEĽ STROPKOV (zaniknutý Stropkovský hrad)

Dnešný stropkovský kaštieľ vznikol komplexnou prestavbou hradného paláca starého stropkovského nížinného hradu zbúraného po ničivom požiari v 18. storočí. 18. storočie bolo v našich geografických podmienkach obdobím baroka, a tak i tento kaštieľ vybudovali v barokovom slohu. V súčasnosti v budove sídli (okrem iného) Mestské múzeum a galéria. V múzejnej časti možno vidieť stálu výstavu predmetov a fotografií viažucich sa k dejinám mesta Stropkov a k životu v ňom.

Okrem toho sa tu pravidelne obmieňajú rozličné, neraz mimoriadne zaujímavé krátkodobé tematické výstavy. V priestoroch mestskej galérie pomenovanej po stropkovskom rodákovi, akademickom maliarovi Františkovi Veselom, možno obdivovať reprezentatívny výber z jeho tvorby, ako i príležitostné výstavy výtvarných diel iných autorov.

Pôdorys

Kaštieľ bol niekoľkokrát prestavaný a dispozične upravený. Z prestavieb bola pozoruhodná baroková interiérova úprava po roku 1711. Barokový zásah sa zachoval v niekdajšej poradnej sieni, ktorá je zdobená bohatou mušľovou a pásikovou štukovanou ornamentikou. Kaštieľ opravovali v prvej polovici 19. storočia. Klasicisticky ho prefasádovali. Vznikol aj predstavaný portikus, na ktorom je balkón s kovanou mrežou.

Súčasnosť

Stav historického sídla je veľmi dobrý. V kaštieli v Stropkove sa po vykonaní rekonštrukčných prác (v roku 2005) nachádzajú reprezentačné priestory, v ktorých sú reštauračné zariadenia. Na prízemí sa nachádza reštaurácia a letná terasa. V suteréne je vináreň. Na prvom poschodí je veľká spoločenská miestnosť na uskutočňovanie spoločenských a kultúrnych podujatí.

STROPKOVSKÝ HRAD

Stropkovský hrad bol hrad uprostred Stropkova, ktorý z väčšej časti zanikol v 18. storočí.

História

Počiatky histórie tohto hradu siahajú do prvej polovice 15. storočia a sú nerozlučne späté s mestom Stropkov. Hrad bol situovaný v južnej časti námestia Stropkova a vznikol postupným obostavaním pôvodnej kráľovskej mýtnej veže pri farskom kostole, ktorá plnila aj úlohu zvonice. Pôvodne mal asi len drevené palisádové opevnenie, ale postupom času sa vyvinul na plnohodnotný murovaný mestský hrad pentagonálneho pôdorysu, ako ho poznáme z roku 1767. Jeho majiteľmi boli Pereniovci (páni z Perína, Perényi) (1408-1657) a Peteovci (1657-1814).

Donedávna bol rozšírený názor, že hrad bol zbúraný po potlačení kuruckého povstania roku 1711, ale tento názor je chybný, keďže poznáme jeho pôdorys z roku 1767. Jeho zánik súvisí s požiarom mesta, keď bolo zničené celé centrum mesta ako aj hrad. Po požiari už nebol opravený a pracovití Stropkovčania si jeho murivo rozobrali na podmurovky svojich domov. Zachovala sa z neho južná časť východného krídla (dnes kaštieľ) a centrálny farský kostol, okolo ktorého bol hrad postavený.

Pozostatky hradu sa nachádzajú v poschodovej budove kaštieľa na východnej strane farského kostola a v gotickom uzávere presbytéria, ktoré bolo pôvodne hradnou kaplnkou. Základy hradu sú pod terénom v okolí farského kostola. Hradný komplex bol sčasti prestavaný na kaštieľ resp. obytnú stavbu a ostatné fortifikačné objekty boli neskôr rozobrané a použité pri novej výstavbe mesta.

Pôdorys

Vnútorný hrad mal útočištnú vežu, palác s kaplnkou a s vonkajším hradom bol spojený padacím mostom. Vonkajší hrad mal veľkú rozlohu a bol opevnený delovými baštami. Okolo vonkajšieho hradu viedla hlboká priekopa. Hrad, resp. opevnenie plnilo funkciu aj mestskej fortifikácie.

Súčasnosť

Pôvodný hrad je čiastočne zachovaný sčasti v murivách kaštieľa, ktorý stojí na jeho mieste, sčasti v budove kostola (hradná kaplnka a veža) a časť hradu leží stále aj pod povrchom námestia.

Archeologický výskum

V okolí kaštieľa prebieha v týchto dňoch archeologický výskum, ktorý odhalil hradby z pôvodného hradu. Z južnej časti, už odkrytých, hradieb, by mala vzniknúť vstupná brána ku kaštieľu. Z východnej strany bude murivo vytiahnuté z terénu a po presnom zameraní pôvodných základov by symbolicky znázorňovalo kadiaľ hradby pôvodne prebiehali.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (28)
img
ZOO Stropkov
Hlavná 48
Stropkov (0,4 km)
img
Gréckokatolícky drevený chrám sv. Paraskievy
Potoky (6,6 km)
img
Pštrosie Kráľovstvo
Vyšný Hrabovec 6 (12,8 km)
img
Múzeum ukrajinskej kultúry
Centrálna 258
Svidník (13,1 km)
img
Vojenské múzeum - Svidník
Bardejovská
Svidník (13,4 km)
img
Rusínsky festival
Amfiteáter Svidník (13,5 km)
img
Aquaruthenia - vodný svet
Bardejovská
Svidník (13,8 km)
img
Kaštieľ Marhaň
Marhaň (15,2 km)
img
Rozhľadňa Čierna hora
Svidník (15,4 km)
img
Rozhľadňa Rohuľa
Vyšná Jedľová (18,8 km)
img
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
Ul. A. Warhola 749/26
Medzilaborce (19,7 km)
img
Mini skanzen
Mierová 326/4
Medzilaborce (19,7 km)
img
Malý kaštieľ Hanušovce
Zámocká 150/2
Hanušovce nad Topľou (22,4 km)
img
Vlastivedné múzeum - Hanušovce nad Topľou
Zámocká 160/5
Hanušovce nad Topľou (22,6 km)
img
Archeopark - Živá archeológia
Zámocká 160/5
Hanušovce nad Topľou (22,6 km)
img
Veľký kaštieľ Hanušovce
Zámocká ul. 160/5
Hanušovce nad Topľou (22,6 km)
img
Lyžiarske stredisko Medvedie
Medvedie 22 (22,6 km)
img
Ski centrum Danova
Medzilaborce (24,8 km)
img
Ranč Breziny
Pavlovce 94 (26,0 km)
img
Kaštiele Demjata
Demjata (27,1 km)
img
Rozhľadňa Kalinov - Paseky
Kalinov (27,4 km)
img
Ski/Sun area Makovica
Nižná Polianka 11 (28,9 km)
img
Kúpalisko Makovica
Nižná Polianka 11 (28,9 km)
img
Šarišské múzeum
Radničné námestie 13
Bardejov (29,2 km)
img
Hrad Kapušany
Kapušany (29,2 km)
img
Expozícia Slobodné kráľovské mesto Bardejov
Radničné námestie 48
Bardejov (29,2 km)
img
Šarišské múzeum - expozícia Ikony
Radničné námestie 27
Bardejov (29,2 km)
img
Krytá plaváreň a wellness Bardejov
Wolkerova 10
Bardejov (30,0 km)