Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 450
Koplotovce 123

Kaštieľ Kaplath

Hrady a Zámky

KAŠTIEĽ KAPLATH - KOPLOTOVCE

Renesančný hradný kaštieľ z 15. storočia sa nachádza v obci Koplotovce. Kaštieľ zohral aj významnú úlohu v literárnej kultúre Slovenska. Rodina Kochanovských tu často hostila básnika Jána Hollého.

Prvá písomná zmienka je z 15. storočia, kedy bol však pôvodný kaštieľ len prestavaný. Milý stredoveký kastielik s protitureckým opevnením a dvoma dominantnými baštami bol sídlom šľachtica, ale aj nitrianskeho župana Timotha Frideczkého. Dnes sa v ňom stretávajú manažéri, dvojice túžiace po romantike, ale aj rodiny s deťmi, či kúpeľní hostia Piešťan.

História

Listina potvrdzuje, že Koplotovce existovali už za panovania kráľa Štefana I. v rokoch 997 – 1038. V prvých písomnostiach o obci je jednoznačne dokázané, že obec patrila Zoborskému kláštoru, neskoršie Nitrianskemu hradu. Od roku 1330 sa tu vystriedali dva rody. Kaplathiovci majú svoj šľachtický predikát odvodený z mena obce a rod Gocztony. Z ústneho podania je známe, že v Koplotovciach sa ľudia ubránili tureckému nájazdu, a to len za múrmi tejto malej pevnosti. Pamiatka na Pavla Gocztonyho je zapísaná do hlavného klenového portála vstupnej brány.

Od roku 1600 vlastnil kaštieľ rod Kochanovských. Predstavitelia tohto rodu Eduard a Ambruš sa osobne poznali s veľkým básnikom Jánom Hollým. Možno Koplotovce boli do značnej miery tvorivým impulzom tohto veľkého básnika. Bolo to obdobie, keď básnik tvorí svoje vrcholné diela Svätopluka a Cyrilometodiádu. Ján Hollý, ktorý ťažko nadväzoval známosti, by sa určite nepriatelil s ľuďmi, ktorí by nespĺňali jeho kritéria ľudskosti, vzdelanosti a cnosti a určite by nenapísal oslavnú báseň na Ambruša Kochanovského a na včelín Eduarda Kochnovského. Dokonca mu jeho priatelia ponúkli doživotné bývanie a stravovanie v dolnej bašte kaštieľa, ktoré aj príležitostne pri návštevácha kaštieľa obýval.

Rodom Frideczkých (1812) sa uzatvára éra pánov na koplotovskom panstve. Potomok tohto rodu Timoth, sa postupne stal majiteľom celého koplotovského panstva. Bol aj poslancom uhorského snemu v rokoch 1861 – 1869 a pri korunovácii Františka Jozefa za uhorského kráľa v roku 1867 bol pasovaný za „Rytiera Zlatej Ostrohy“. V rokoch 1876 až 1879 bol županom nitrianskej stolice. Jeho najmladší syn Barnabáš II., prevzal celý veľkostatok a v roku 1901 sa púšťa do prestavby kaštieľa. Gotická pevnôstka sa prestavbou mení na kaštielik s niektorými prvkami baroka a klasicizmu.

Barnabáš II. si v roku 1908 vzal za manželku Beatrix Barkassyovú zo Sedmohradska. Mali dcéru Felíciu, synov Arpáda a Ivana. Ivan Frideczký zomrel v roku 1999 ako posledný zemepán v Koplotovciach. Zdevastovaný kaštieľ z čias socializmu sa rekonštruoval od roku 1997 Ing. Martinom Petrekom a jeho rodinou do súčasnej podoby.

Návšteva Jána Hollého

Kaštieľ je známy aj priateľskými návštevami básnika Jána Hollého u majiteľov kaštieľa, rodiny Kochanovských, ktorý príležitostne prebýval, v dolnej bašte, kde mu bolo ponúknuté aj doživotné bývanie. Bolo to obdobie vrcholu jeho básnickej tvorby. Svoje priateľstvo s Kochanovskými  zvečnil aj v ódach: „ Na Ambruša Kochanovského“ a „Na včelín Eduarda Kochanovského“.

Pôdorys

Kaštieľ pôvodne renesančná pevnosť, z ktorej sa zachovalo opevnenie južnej strany s kamenným portálom a dvomi nárožnými okrúhlymi baštami bola v 2. pol. 18. storočia prebudovaná na kaštieľ v klasicistickom slohu. Na nádvorí pevnosti sú dve klasicistické kúrie. Staršia má v stene zabudované toskánske stĺpy, mladšia má zasa na nádvornej kaskáde stĺporadie. V miestnostiach rovné stropy, v jednej sa zachovala krížová hrebienková klenba.

Pivnica kaštieľa má válovú klenbu, je vybudovaná z neopracovaných kameňov a doplnená tehlou. Nachádza sa pod celou dĺžkou hlavnej budovy kaštieľa a v jednej časti vystupuje mimo dispozíciu terénu a je tu naznačené pokračovanie ako aj na východ, ktorý by ústil niekde dvor, čo znamená, že časť pivnice bola zasypaná a zrušená. Martin Petrek a jeho rodina zrekonštruovali zdevastovaný kaštieľ z čias socializmu do súčasnej podoby.

Atrakcie

Na nádvorí sa nachádza hladomorňa /alternatívna odtučňovacia kúra/. Je tu aj pivnica, ktorá v minulosti slúžila ako sklad pušného prachu, neskôr ako ľadovňa a podľa niektorých zdrojov aj ako mučiareň.

Straší vo veži?

Niektorí naši návštevníci ich vraj naozaj videli, alebo aspoň počuli. Mnohým nedali spať. Najčastejšie však hovoria o zelenom svetle alebo zelených svetielkach, či strašidelných zvukoch v komíne. Občas sa tu však dejú divné veci. Vraj to má na svedomí „Babuka“, alebo skôr jej duch. Babuka, teda Beatrix Barkassyová zo Sedmohradska, bola majiteľkou kaštieľa od roku 1908, kedy sa vydala za Barnabáša II. Podľa pamätníkov, bola to žena, ktorá spravovala celý majetok a veľmi na ňom lipla. Bola na svoj majetok priam zaťažená....

Ale s určitosťou môžeme povedať, že naši duchovia sú dobrí. Svedčí o tom aj spokojnosť našich návštevníkov, ktorí odchádzajú odtiaľto nabití energiou, ktorá tu sála z niekoľko storočí starých múrov. Takže, pri návšteve kaštieľa nechajte všetky starosti za bránou, uvoľnite telo i myseľ a načerpávajte novú energiu a silu a možno sa Vám pošťastí uvidieť nejaké to strašidieľko.

Povesť

Ku Koplotovciam sa priraďuje aj osada Čanadov, ktorá sa nachádzala asi 2 km severne od obce. Táto obec zanikla okolo roku 1750 nejakou katastrofou. Obec sa stratila bezozvyšku. Povesť hovorí, že každý rok na svätého Jána, presne o polnoci sa ukáže celá dedina aj s kostolom.

Ďalšia povesť hovorí, že v miestach dnešnej sýpky bolo väzenie previnilých mníchov a mníšok.

Minerálne pramene

Koplotovce majú jednu prirodzenú zvláštnosť. Sú to minerálne pramene, o ktorých ľudia vedeli už v dávnej minulosti a možno práve vďaka nim sa začalo prvé osídlenie tohto územia. Vodu z prameňov využívali na rôzne účely, vyplachovali si nimi oči proti zápalom, bahno používali na reumatické choroby.

Písomné zmienky z 19. storočia jasne dokazujú existenciu teplých minerálnych prameňov už v dávnej minulosti ako i to, že množstvo i výdatnosť ich vôd boli oveľa vyššie, ako ich poznáme dnes. V roku 1975 tu začal hydrogeologický prieskum, ktorý preukázal výskyt minerálnych vôd veľkého rozsahu.

Filmová tvorba

Koplotovský kaštieľ nie známy len svojou históriou, príbehmi a strašidlami, ale do povedomia ľudí sa dostal aj prostredníctvom filmovej tvorby. V roku 1990 sa tu natáčal slovensko-francúzsky koprodukčný film „Keď hviezdy boli červené“. Film zachytáva časové obdobie konca štyridsiatych rokov až po okupáciu Československa v auguste 1968. Na príbehu váhavého a nesmelého Jožka Brezíka sleduje osudy ľudí - spolutvorcov i obetí morálnej klímy, ktorá sa v Československu udomácnila v päťdesiatych rokoch, aby napriek nádejným vyhliadkam roku 1968 znovu ovládla medziľudské vzťahy. Pod taktovkou režiséra Dušana Trančíka si vo filme zahrali niektoré známi umelci ako Zuzana Krónerová, Václav Koubek, Vladimír Hajdu, Ján Sedal, Deszo Garas a ďalší. V súčasnosti po obnove kaštieľa majú oň záujem aj ďalšie filmové ateliéri.
 
Súčasnosť

Kaštieľ sa nachádza v tichom prostredí vidieckej obce Koplotovce. Dnes je v objektoch (i v baštách) historický hotel. Ponúka veľkú záhradu, vonkajší bazén a ohnisko s posedením. K dispozícii sú dva apartmány so samostatným vchodom. Celková kapacita kaštieľa je 8 lôžok.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (2)
img
115
Zľava
Hotel Korekt
Odborárska 8
Banka (10,6 km)
img
106
Zľava
Hotel Máj
Hlboká 49
Piešťany (11,4 km)
Najbližšie objekty v okolí (110)
img
Kúpalisko Koplotovce
Koplotovce 28 (0,5 km)
img
Vlastivedné múzeum v Hlohovci
Rázusova 6
Hlohovec (5,1 km)
img
Kaštieľ Horné Otrokovce
Horné Otrokovce 15 (5,3 km)
img
One Club
Námestie sv. Michala 16
Hlohovec (5,4 km)
img
Hvezdáreň a planetárium M.R. Štefánika
Sládkovičova 41
Hlohovec (6,3 km)
img
Kúpalisko Hlohovec
Zámok 14
Hlohovec (6,4 km)
img
Kaštieľ Pečeňady
Pečeňady (6,5 km)
img
Hlohovecký zámok
Zámok
Hlohovec (6,5 km)
img
Kaštieľ Dolné Trhovište
Dolné Trhovište 23 (7,1 km)
img
Kaštieľ Sokolovce
Sokolovce (7,2 km)
img
Kaštieľ Šalgovce
Šalgovce 28 (8,6 km)
img
Kaštieľ Rakovice
Rakovice (10,8 km)
img
Funny Park
Hlboká 10154/1
Piešťany (11,1 km)
img
Ski Banka - Ahoj
Banka (11,7 km)
img
Kaštieľ Sasinkovo
Sasinkovo (11,8 km)
img
Monza motokáry
E.F.Sherera 17
Piešťany (11,9 km)
img
Kaštieľ Bohunice
Jaslovské Bohunice (12,1 km)
img
Jaskyňa Čertova pec
Radošina (12,3 km)
img
Kaštieľ Radošina
Piešťanská 11/18
Radošina (12,4 km)
img
Emer Club Radošina
Družstevná 204/54
Radošina (12,7 km)
img
Kaštieľ Lukáčovce
Lukáčovce (12,7 km)
img
Kúpele Piešťany
Winterova 29
Piešťany (12,8 km)
img
Balneologické múzeum
Beethovenova 5
Piešťany (12,9 km)
img
Kúpalisko Eva
Piešťany (13,0 km)
img
Požičovňa štvorkoliek - 4adventure
Hurbanova ul. 21
Piešťany (13,0 km)
img
Cotton Club OD PRIOR
A. Hlinku 46
Piešťany (13,3 km)
img
GOLF - COUNTRY CLUB Piešťany
Kúpeľný ostrov 3612/11
Piešťany (13,9 km)
img
Požičovňa Ramar
Štefánikova 99
Piešťany (13,9 km)
img
Kaštieľ Nové Sady
Nové Sady (14,4 km)
img
Vojenské múzeum - Piešťany
Žilinská cesta 6545
Piešťany (14,8 km)
img
Kaštieľ Moravany nad Váhom
Kostolecká 161/10
Moravany nad Váhom (14,8 km)
img
Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa
Hubina (16,3 km)
img
Rozhľadňa Radošinka
Čab (16,4 km)
img
Kaštieľ Chtelnica
Družstevná 694/20
Chtelnica (17,0 km)
img
Rozhľadňa - Marhát
Nitrianska Blatnica (17,9 km)
img
Kúpalisko Castiglione
J. Slottu 45
Trnava (18,6 km)
img
Národné minigolfové centrum
Juraja Slottu 1
Trnava (18,7 km)
img
Lanové centrum Trnava
Jána Hajdóczyho 807/28
Trnava (19,0 km)
img
Kaštieľ Dolná Krupá
Hlavná 572/109
Dolná Krupá (19,2 km)
img
Západoslovenské múzeum
Muzejné námestie 3
Trnava (19,3 km)
img
Dom hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského
M. Schneidera-Trnavského
Trnava (19,3 km)
img
Farma New Zealand
Modrová (19,4 km)
img
Relax disco club
Rybníková 16
Trnava (19,4 km)
img
Relax Aqua - Spa
Rybníková 16
Trnava (19,4 km)
img
ZDENĚK IZER NA PLNÝ COOLE
Kino Hviezda
Trnava (19,6 km)
img
Art Klub
Hlavná 17
Trnava (19,7 km)
img
Monkey Club
Radlinského 47/2
Trnava (19,8 km)
img
Speedykart Trnava
Suchovská 12
Trnava (20,3 km)
img
Jaskyňa Veľká pec
Prašník (20,3 km)
img
Asfaltová dráha pre RC modely
Ivana Krasku 14
Trnava - Modranka (20,6 km)
img
Vodný hrad Šintava
Šintavská ulica
Sereď (21,5 km)
img
Mini ZOO Penzión Hoffer
Hlohovecká cesta
Nitra - Zbehy (21,6 km)
img
Múzeum holokaustu
Kasárneská 1005
Sereď (21,7 km)
img
Rozhľadňa Urmince
Urmince (21,7 km)
img
Mestské múzeum v Seredi
M. R. Štefánika 8
Sereď (21,7 km)
img
Kláštor Sv. Kataríny
Dechtice (21,9 km)
img
Tarzania Vlčkovce
Vlčkovce (22,1 km)
img
Kaštieľ Brunovce
Brunovce (22,1 km)
img
Kukuričné bludisko Vlčkovce
Vlčkovce (22,2 km)
img
Ranč pod Babicou
Bojná
Slovensko (22,3 km)
img
Park miniatúr
Hlavná 864
Podolie (22,5 km)
img
Boat4u - požičovňa lodí
Zvončín 205 (23,2 km)
img
Kaštieľ Častkovce
Častkovce (23,6 km)
img
Hrad Tematín
Lúka (24,1 km)
img
Ski Bezovec
Nová Lehota (24,2 km)
img
BR MOTORS
Hlohovecká cesta
Nitra (24,6 km)
img
Marcibányiovský (Bartakovičovský) kaštieľ
Oponice 133 (24,9 km)
img
Apponyiho poľovnícke múzeum
Oponice (24,9 km)
img
Kaštieľ Chateau Appony
Oponice 271 (25,2 km)
img
Hrad Dobrá Voda
Dobrá Voda (25,3 km)
img
Svoradova jaskyňa
Nitra (25,5 km)
img
Oponický hrad
Oponice (25,9 km)
img
Renesančný kaštieľ Horné Lefantovce
Hlavná ulica
Horné Lefantovce (25,9 km)
img
Rozhľadňa Hôrka
Podhorany (26,0 km)
img
Kaštiele v Trstíne
Trstín 345 (26,2 km)
img
Múzeum Milana Rastislava Štefánika
Košariská (26,6 km)
img
Múzeum Čachtice
Kúria
Čachtice (26,7 km)
img
Draškovičov kaštieľ
Čachtice (26,7 km)
img
Country Club Sheriff
Pod kaštieľom 276
Tovarníky (26,9 km)
img
Park na Sihoti
Sihoť
Nitra (26,9 km)
img
Kúpalisko na Sihoti
Sihoť
Nitra (26,9 km)
img
Topoľčiansky hrad
Podhradie (27,0 km)
img
Nitriansky hrad
Nitra (27,1 km)
img
Kaštieľ Tovarníky
Tovarníky (27,1 km)
img
Diecézne múzeum nitrianskeho biskupstva
Námestie Jána Pavla II
Nitra (27,1 km)
img
Neobarokový kaštieľ Horné Lefantovce
Svätojánska ulica
Horné Lefantovce (27,1 km)
img
Nitriansky Expres
Svätoplukovo námestie
Nitra (27,5 km)
img
Barracuda disco club
Mostná 230/38
Nitra (27,5 km)
img
LUNA disco - cocktail club
Kmeťkova 313/1
Nitra (27,5 km)
img
Devils Pub
Kmeťkova 330/2
Nitra (27,5 km)
img
Ponitrianske múzeum
Štefánikova trieda 1
Nitra (27,5 km)
img
Mestský kúpeľ
Kúpeľná 4
Nitra (27,7 km)
img
Mlyny motokárová dráha
Štefániková trieda 61
Nitra (27,8 km)
img
Múzeum Molpír
Cintorínska 3
Smolenice (27,9 km)
img
Čachtický hrad
Malinovského 769
Čachtice (27,9 km)
img
Smolenický zámok
Zámocká
Smolenice (28,0 km)
img
Nová Pekáreň
Rázusova 797/2
Nitra (28,2 km)
img
Botanická záhrada SPU
Trieda A. Hlinku 2
Nitra (28,5 km)
img
Riva Disco Club
Škultétyho 6
Topoľčany (28,5 km)
img
Tribečské múzeum
Krušovská ulica 291
Topoľčany (28,6 km)
img
Empe Sport - požičovňa
Pribinová 4727
Topoľčany (28,7 km)
img
Mohyla Milana Rastislava Štefánika
Brezová pod Bradlom (28,9 km)
img
Skidomivo - špecializovaná lyžiarska predajňa
Levická 7
Nitra (28,9 km)
img
Motokáry KF Racing
Nebojsa (29,0 km)
img
Jazdecký westernový klub
Broskyňová 32
Veľké Bedzany (29,4 km)
img
Letné kúpalisko Topoľčany
P. O. Hviezdoslava 2874/50
Topoľčany (29,5 km)
img
Life Club Topoľčany
Československej armády 20
Topoľčany (29,5 km)
img
Slovenské poľnohospodárske múzeum
Dlhá 92
Nitra (29,7 km)
img
Whitecap Kiteboarding
Parková 22
Solčany (29,8 km)
img
Jaskyňa Driny
Smolenice (29,9 km)