Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 507
Jelšava

Jelšavský hrad

Hrady a Zámky

JELŠAVSKÝ HRAD

Prvé písomné zmienky o Jelšave ako osade súvisia s hradom Jelšava (castrum Ilsva). Hrad sa spomína roku 1243 v listine kráľa Bela IV. Hrad koncom 13. storočia spustol a niekdajšie podhradie sa postupne do 14. storočia premenilo na kráľovskú osadu s rozvinutým baníctvom najmä železnej rudy.

Archeológovia si v Jelšave v okrese Revúca prídu na svoje. V okolí stáli kedysi dva hrady. Jeden bol drevenou pevnosťou so sypaným valom, druhý bol z kameňa. Práve ten druhý poznajú domáci ako Starý jelšavský hrad. Vedie k nemu miestna modrá značka, trasa sa začína v centre mesta pri Mestskom múzeu.

História

Hrad sa v prameňoch priamo nespomína, ale na začiatku 13. storočia, keď v obci vznikla pozoruhodná tehlová rotunda patrilo územie ešte uhorskému kráľovi. Hrad bol strediskom rozsiahlého panstva už pred tatárskym vpádom v 13. storočí. Pôvodne kráľovský hrad bol založený na ochranu ťažby kovov.

Neskôr sa oň hádali dva šlachtické rody, a tak na väčšie stavebné práce neboli zrejme vhodné podmienky. V roku 1271 presunuli majitelia centrum svojho panstva na Muráň a tak hrad Jelšava stratil svoj význam. V roku 1272 sa k Šiveticiam dostali Zachovci, ktorých členovia vystavali neveľký hrad. Rozpadnutý hrad dal ešte v polovci 15. storočia opraviť Ján z Perína. Následne na to ho získali Bebekovci. O definitívnom zániku hradu neexistujú žiadne správy, ale pravdepodobne sa tak stalo v roku 1566, keď Turci vydrancovali obec Jelšava.

Pôdorys

Išlo o jednodielny objekt, ale v kamennom vyhotovení s okruhom valov a priekop, ktoré boli v miernejšom východnom svahu zdvojené. Jadrom bola masívna hranolová stavba (8x8m) a vzhľadom na interiery (4x4m) v prízemí. Obytnú vežu s neveľkým odstupom uzatvárajúci nepravidelný ovál, obkolesovala kamenná hradba s priemerom oválu približne 25m. Stopy iných stavieb nie su viditeľné.

Ponad hradnú priekopu viedla cesta do areálu a bola chránená palisádami. V palisádovom opevnení bola zabudovaná brána. Hrad sa postupne rozširoval, k veži bol pristavaný nový palác.

Hradovisko

V areáli staršieho hradu nad Jelšavou, v polohe zvanej Hradovisko, sa zachovali zvyšky múrov polygonálneho presbytéria gotického kostola. Keďže sa tu nerobil podrobnejší výskum, nie je jasné, kedy stavba vznikla. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že o stavbe sa nezachovali písomné zmienky.

Hrad sa spomína prvýkrát už v roku 1243 a vybudovať ho dal podľa všetkého uhorský kráľ niekedy na prelome 12. a 13. storočia. Išlo o drevo-zemný objekt opevnený valmi a priekopami. Svoju funkciu stratil ešte v poslednej tretine 13. storočia. Polygonálny tvar presbytéria sa v tomto regióne objavuje niekedy na prelome 13. a 14. storočia a vyskytuje sa počas celého obdobia gotického slohu. Výstavba kostola svedčí o tom, že toto miesto nebolo opustené ani po zániku hradu.
V polovici 15. storočia sa na mieste zaniknutého hradu usadili bratríci a vybudovali si tam svoju pevnosť s využitím starších valov a zrejme aj existujúceho kostola.

Pevnosť bratríkov bola podľa všetkého zničená okolo roku 1461, kedy boli ich sily v Gemeri porazené. Archeologický výskum objavil stopy po silnom požiari, ktorý zničil zrubový objekt s kamennou podmurovkou, ako aj mince kráľa Ladislava Pohrobka (1453 - 57). Stopy po mladšom osídlení sa nenašli, čo by naznačovalo, že zanikol aj kostol.

Tretí hrad (prestavaný klasicistický kaštieľ)

Aj tretí hrad vybudovali, ale už v meste, vybudovali ešte Jolsvaiovci prestavbou kláštora (asi po paulínoch). Tento hrad je v jadre existujúcej renesančnej pevnosti, štvorkrídlovej s nárožnými hranolovými vežami. Jej mestské krídlo prestavali v rokoch 1796 – 1801 majitelia muránskeho panstva, Koháryovci, na veľkolepý klasicistický kaštieľ, ktorý od roku 1822 do roku 1945 obývali Coburgovci. Dodnes dominuje námestiu.

Súčasnosť

Hoci sa z hradu veľa zvyškov nezachovalo, pôdorys v podobe kamenného podložia je ešte stále dobre viditeľný. Jelšavský hrad leží v nadmorskej výške 477 m v Revúckej vrchovine. Je vzdialený približne 10 km od Revúcej, dostupný štátnymi cestami a peším výstupom.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (46)
img
Kúpalisko Revúca
Priemyselná
Revúca (7,6 km)
img
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtiná (8,9 km)
img
Múzeum Prvého slovenského gymnázia
Muránska 18
Revúca (9,0 km)
img
Slavošovský tunel
Slavošovce (9,4 km)
img
Hrad Štítnik
Teplická ulica
Štítnik (12,5 km)
img
Predná hora - rekreačný areál
Predná Hora
Muráň (16,4 km)
img
Kúpalisko Veronika
Gemerská Hôrka (16,8 km)
img
Hrad Plešivec
Plešivec (17,6 km)
img
Hrad Muráň
Muráň (17,7 km)
img
Hutnianska jaskyňa
Bretka (17,8 km)
img
Wesselényiho jaskyňa
Muráň (17,9 km)
img
Ski Rejdová
Rejdová 190 (18,5 km)
img
Jaskyňa Peško
Bretka (18,6 km)
img
Malá Drienčanská jaskyňa
Drienčany (18,7 km)
img
Kúpalisko Bretka
Gemerská Panica (18,8 km)
img
Letné kúpalisko Hnúšťa
Športová
Hnúšťa (18,9 km)
img
Slnečné hodiny a Rozprávkové bludisko
Drienčany (19,0 km)
img
Snežné skútre Rejdová
Rejdová 190 (19,6 km)
img
Letné kúpalisko Tisovec
Francisciho 803
Tisovec (19,7 km)
img
Mestské múzeum v Tisovci
Námestie doktora Vladimíra Clementisa 1
Tisovec (19,8 km)
img
Lyžiarske stredisko Július
Vyšná Slaná 217 (20,4 km)
img
Gombasecká jaskyňa
Plešivec (21,0 km)
img
Rozhľadňa Turecká
Rudná (21,4 km)
img
Kúpalisko Vlachovo
Letná 71
Vlachovo (22,7 km)
img
Rozhľadňa Vŕšok
Rimavská Baňa (22,8 km)
img
Solárne kúpalisko
Námestie Karola Salvu 1
Klenovec (23,0 km)
img
Babská diera
Silica (23,9 km)
img
Letné kúpalisko Rožňava
Štítnická ulica
Rožňava (23,9 km)
img
Jaskyňa Silická ľadnica
Silická Brezová (24,1 km)
img
Kaštieľ Betliar
Betliar (24,3 km)
img
Múzeum Betliar
Kaštieľná
Betliar (24,3 km)
img
Banícke múzeum Rožňava
Šafárikova 31
Rožňava (24,5 km)
img
Ski Telgárt
Telgárt (24,5 km)
img
Chmarošský viadukt - železničný most
Telgárt
976 73 (25,0 km)
img
Rozhľadňa Maginhrad
Nižný Skálnik (25,8 km)
img
Jaskyňa Domica
Cesta 50
Dlhá Ves (26,1 km)
img
Plážové kúpalisko Tornaľa
Cintorínska 15
Tornaľa (26,3 km)
img
Rozhľadňa Slopovo
Klenovec (26,6 km)
img
Zelená jaskyňa
Dobšiná (26,8 km)
img
Lyžiarske stredisko Tisovec - Bánovo
Tisovec (26,9 km)
img
Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšiná (27,2 km)
img
Tarzania Ostrá Skala
Ostrá Skala (27,7 km)
img
Krásnohorská jaskyňa
Krásnohorská Dlhá Lúka (28,5 km)
img
Ski Mlynky
Mlynky (29,0 km)
img
Hrad Krásna Hôrka
Slánska
Krásnohorské Podhradie (29,6 km)
img
Ski Mlynky - Biele Vody
Mlynky 309 (29,9 km)