Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 382
Muráň

Hrad Muráň

Hrady a Zámky

HRAD MURÁŇ

Hrad Muráň, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m. Postavili ho po r. 1243 na ochranu prechodov do Liptovskej a Zvolenskej stolice a prvý raz sa písomne spomína r. 1271.

História

Jeho pôvodný stavebný vzhľad pohltili takmer úplne neskoršie prestavby. Prvý raz ho prestavali a opevnili v polovici 15. Storočia, keď bol v moci Jiskrových vojsk. Znovu ho prestavali a opravovali v druhej polovici 16. storočia a po rokoch 1621 a 1651. Ústrednou stavbou hradu bol až do jeho zničenia palác spojený s kaplnkou, okolo ktorého jednoduché hradby s baštami a s dômyselne riešenou vstupnou bránou vytvárali jediné rozsiahle a pretiahnuté nádvorie, rozdelené iba stupňovitosťou terénu. V ňom boli umiestnené početné hospodárske a obytné budovy. Od konca 15. storočia patril hrad Jánovi Zápoľskému, ktorý ho daroval neskôr svojmu prívržencovi Jakubovi Tornalymu. Za jeho nedospelého syna spracoval hrad v rokoch 1529 - 1549 Matej Bašo, známy lúpežný rytier, ktorý so svojou družinou podnikal lúpežné výpravy do širokého okolia. Vypálil Levoču, Dobšinú a jeho meno je spojené aj so zničením kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku v Slovenskom raji.

Nakoniec v r. 1549 dobylo hrad kráľovské vojsko, ktorého velitelia nechali Bašu na mieste popraviť. Hrad bol potom až do začiatku 17. storočia v rukách kráľovskej komory. V roku 1609 prešiel do vlastníctva bohatej rodiny Széchyovcov. Mária Széchyová,  posledná príslušníčka rodiny Széchyovcov, ktorá si  svojou krásou a odvahou vyslúžila meno „Muránska Venuša“, ho počas povstania Juraja Rákocziho I. vydala tajne do rúk svojho budúceho manžela Františka Vešelényiho, ktorý ho obliehal na čele kráľovského vojska.

O láske tohoto krásneho páru sa rozprávali legendy, zachytené v mnohých povestiach a románoch. Neskôr sa stal majiteľom hradu Wessélényi, jeden z osnovateľov sprisahania proti kráľovi Leopoldovi II. Po prezradení sprisahania hrad zaujalo cisárske vojsko.  Poslednými majiteľmi bol rod Coburgovcov. Tí vlastnili hrad až do roku 1945.

Povesť

Povesť o láske kapitána a krásnej rómskej dievčine. Táto láska však nemala dlhého trvania, pretože mladucha sa ani po svadbe nedokázala vzdať predošlého spôsobu života  a vždy keď manžel nebol doma, vystrojila na hrade bujarú cigánsku veselicu. Keď hradný pán, ktorý to nebol ochotný tolerovať, jedného dňa pristihol dievčinu opäť flámovať, nahneval sa a zvrhol ju z brala zvaného od tých čias Cigánkou.

Hrad v 18. storočí dvakrát vyhorel a koncom 18.storočia už nebol obývaný, od tej doby ho už neopravovali, takže dodnes zostali z neho iba zrúcaniny základov ústredného paláca a zvyšky obvodových hradieb. V roku 1972 hrad vyčistili a od roku 1980 sa vykonávala postupná nutná údržba hradu. Na hrade sa usporadúvajú mnohé akcie, zábavného i náučného charakteru. Najlepší prístup na hrad je dnes náučným chodníkom z obce Muráň, popri turistickej Chate Zámok.

Súčasnosť

V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovanejším patrí vstupná brána s vežou.

Hrad Muráň s nadmorskou výškou 935 m dnes láka návštevníkov najmä rozprávkovým výhľadom. Informačné tabule osadené na troch svetových stranách opisujú, čo možno pozorovať pri pohľade západným, južným a severovýchodným smerom. V rámci výstupu na hradný vrch môžu návštevníci absolvovať cestu náučným chodníkom Veľká lúka – hrad Muráň s prírodovedným, ekologickým a historickým zameraním. 

Prístup: autom na Veľkú lúku, odtiaľ (horáreň) pešo po modrej asi 45 min., pešo z obce Muráň po červenej asi 1 hod. a 45 min

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (36)
img
Wesselényiho jaskyňa
Muráň (0,5 km)
img
Predná hora - rekreačný areál
Predná Hora
Muráň (3,4 km)
img
Múzeum Prvého slovenského gymnázia
Muránska 18
Revúca (9,1 km)
img
Kúpalisko Revúca
Priemyselná
Revúca (10,5 km)
img
Mestské múzeum v Tisovci
Námestie doktora Vladimíra Clementisa 1
Tisovec (12,4 km)
img
Letné kúpalisko Tisovec
Francisciho 803
Tisovec (12,5 km)
img
Snežné skútre Rejdová
Rejdová 190 (13,5 km)
img
Ski Telgárt
Telgárt (14,5 km)
img
Chmarošský viadukt - železničný most
Telgárt
976 73 (14,9 km)
img
Lyžiarske stredisko Tisovec - Bánovo
Tisovec (15,7 km)
img
Slavošovský tunel
Slavošovce (16,4 km)
img
Ski Rejdová
Rejdová 190 (16,7 km)
img
Lyžiarske stredisko Polomka Bučnik
Osloboditeľov 12
Polomka (17,2 km)
img
Jelšavský hrad
Jelšava (17,7 km)
img
Tarzania Ostrá Skala
Ostrá Skala (20,2 km)
img
Lyžiarske stredisko Július
Vyšná Slaná 217 (21,0 km)
img
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Ochtiná (21,1 km)
img
Zelená jaskyňa
Dobšiná (21,4 km)
img
Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšiná (21,7 km)
img
Solárne kúpalisko
Námestie Karola Salvu 1
Klenovec (21,9 km)
img
Letné kúpalisko Hnúšťa
Športová
Hnúšťa (22,1 km)
img
Skipark Liptovská Teplička
Liptovská Teplička (22,5 km)
img
Hobbit town
Liptovská Teplička (22,9 km)
img
Lyžiarske stredisko Vernár – Studničky
Nad Zárubou
Vernár (23,4 km)
img
Rozhľadňa Slopovo
Klenovec (24,3 km)
img
Ski Skorušina
1. mája 578
Klenovec (24,6 km)
img
Hrad Štítnik
Teplická ulica
Štítnik (25,1 km)
img
Jaskyne pod Havraňou skalou
Stratená (25,4 km)
img
Kúpalisko Vlachovo
Letná 71
Vlachovo (26,5 km)
img
Ski Mlynky
Mlynky (27,1 km)
img
Ski Mlynky - Biele Vody
Mlynky 309 (27,2 km)
img
Vodopády - Veľký Sokol
Stratená (27,7 km)
img
Rozhľadňa Vŕšok
Rimavská Baňa (28,1 km)
img
Ski centrum Kubašok
Mierová
Spišské Bystré (28,3 km)
img
Lyžiarske stredisko STIV Čertovica
Vyšná Boca (28,4 km)
img
Ski centrum Bačova Roveň
Vyšná Boca 73
Malužiná (29,3 km)