Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 403
Čachtice

Draškovičov kaštieľ

Hrady a Zámky

DRAŠKOVIČOV KAŠTIEĽ

V západoslovenskej obci Čachtice, ktorá sa preslávila najmä tajomným Čachtickým hradom, bývalým sídlom krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, sa nachádza i renesančný kaštieľ z konca 17. storočia. Draškovičovský kaštieľ postavili v roku 1668 a rozšírili koncom 17. storočia.

História

Kaštieľ bol postavený v roku 1668. Dal ho postaviť chorvátsky bán Mikuláš Draškovič. Na začiatku 18. storočia budovu získali Forgáčovci (Forgách).

Poslednými majiteľmi bola rodina Čenkayová, ktorá kaštieľ kúpila v roku 1851 od Mikuláša Forgáča (Forgách). Budovu prenajímali nemajetným občanom a postupne sa dostala do dezolátneho stavu. V roku 1945-1958 bola budova z prostriedkov štátu opravená. Dve krídla postavené Forgáčovcami boli odstránené, oltárny kameň, ktorý bol pohodený v bývalej kaplnke, je osadený v stene pod bránou vľavo. Po roku 1989 sa budova dostala do vlastníctva Trenčianskeho múzea. Od roku 1960 je v časti budovy na poschodí umiestnené múzeum histórie Čachtíc a Tatrína.

Pôdorys

Je to jednoposchodová bloková budova s výrazným stredným rizalitom. Pristavili k nej dve krídla, jedno na juhozápade a druhé na severovýchode. V západnej časti pôvodnej budovy zriadil v roku 1708 biskup gróf Pavel Forgáč kaplnku, ktorú vysvätil 22. októbra 1708 Mikuláš Lipai (Lippay), novomestský prepošt „sub titulo Patronae Hungariae“.

Povesti a príbehy

Drugetovskú kúriu v Čachticiach starší ľudia nenazvú inak ako konzulovec, podľa jej posledného majiteľa, šľachtica Jesenského. Bol to veľmi vzdelaný človek, ovládal diplomaciu a niekoľko jazykov. Mal povesť humanistu a ešte aj šarvancov z ulice učil láske k prírode, o čom svedčí aj táto príhoda:

V časoch hospodárskej krízy a biedy si chlapci zarábali všelijakým spôsobom. Napríklad aj tak, že na prianie pána konzula chytali živé veveričky, predávali ich pánovi konzulovi a ten ich vypúšťal do anglického parku, obklopujúceho kúriu. Vynaliezaví chlapci však nechodili hlboko do lesa. Veľakrát chytili tú istú veveričku v parku pána konzula a predali mu ju. Ktovie či pán konzul na ich ťah prišiel. Chlapci sa za to síce hanbili, no hlad pokoril ich zásady slušnosti.

Expozícia

Expozícia predstavuje kolekciu historických zbraní, dobových dokumentov, odevných súčiastok a šperkov, súbor portrétov príslušníkov miestnych šľachtických a zemianskych rodov, exponáty nájdené pri historicko – archeologickom výskume objektov a pri rekonštrukčných prácach. Ľudovú čachtickú kultúru pripomínajú keramické nádoby a umelecké artefakty.

Od roku 2008 pribudla v kaštieli nová expozícia Alžbeta Báthoryová - Krutosť ukrytá v čipkách, ktorej dominantou je rekonštrukcia odevu Alžbety Báthoryovej.

Zaujímavosti a okolie
  
Drugetova kúria - renesančná kúria, kedysi vidiecke šľachtické sídlo.

Renesančná budova postavená na začiatku 17. storočia. Postavil ju gróf Juraj Druget z Humenného - manžel Kataríny Nádasdyovej - dcéry Alžbety Báthoryovej. Neskôr budovu vlastnila rodina Jesenských. Záhradu vedľa kúrie premenil na fantastickú expozíciu cudzokrajných rastlín a stromov. Ešte asi pred 50-timi rokmi tu chodili školy na exkurzie. Dnes je záhrada zničená. Kúriu sa pokúšali opraviť mládežníci zo Stromu života, výsledky ich práce sú bohužiaľ nebadateľné. Kúria je prízemná dvojkrídlová budova s bočnou afsádou, s arkádovou chodbou vo dvore. December 2007 - objekt je mierne zanedbaný, pravdepodobne obývaný dvoma alebo troma rodinami.

Országhov kaštieľ

Kaštieľ pochádzajúci zo začiatku 16. storočia. Roku 1772 vyhorel. Zostal po ňom len zvyšok jedného múru. Michal Országh de Guthy dostal Čachtice v roku 1436. Bol kráľovským pokladníkom a uhorským palatínom v rokoch 1458-1484. Posledný Országh - Krištof zomrel v roku 1567. Je pochovaný v Čachtickom kostole.

Kaštieľ Nádašdyovcov

Kaštieľ nazývaný aj ako cisársky, alebo Báthoriovej. V tomto kaštieli bývala Alžbeta Báthoryová so svojím manželom Františkom Nádašdym, keď sa práve zdržiavala v Čachticiach. Tu spáchala časť svojich zločinov. V roku 1662 kaštieľ vyhorel, ale ešte ho opravili. Po smrti Františka Nádašdyho II. (roku 1671), odsúdeného na smrť pre účasť na protihabsburskom sprisahaní, jeho majetok zhabal štát. Časť prenajal Révaiovcom a Draškovičovcom. Neskôr (roku 1695) kráľovská komora predala majetok Krištofovi Erdödimu. Posledným majiteľom neobývaného kaštieľa bol statkár Springer.

Kaštieľ mal po uskutočnenej prístavbe jedného krídla pôdorys v tvare U. Jeho obraz sa nezachoval. Zachoval sa však opis hradného kapitána Pavla Kardoša z roku 1645.
Kaštieľ mal 46 miestností – dve veľké sály, z ktorých tá v novom objekte mala až 13 okien. Boli tu panské obývacie izby, spálne, klenotnica, dve jedálne, kuchyňa, pekáreň, miestnosti pre čeľaď a sklady. V kaštieli bolo päť pivníc a pod záhradou ešte rozsiahle labyrinty. Okolo kaštieľa bola ovocná a kvetinová záhrada a za ňou vinohrad.

Čachtické podzemie 

V súčasnosti je sprístupnených 150 m chodieb. Dali by sa zaradiť do obdobia, keď sa tu začalo rozvíjať vinárstvo, za éry Orságovcov začiatkom 16. storočia.

Keď sem prišla Báthoryčka, väčšina pivníc už bola vybudovaná. Hovorí sa, že ďalej tie labyrinty zdokonalili habáni, ktorí sa ukrývali a modlili v čachtickom podzemí. Habáni, nazývaní aj novokrstenci, našli v Čachticiach útočisko v roku 1621. Na čachtické panstvo ich prijal zemepán gróf Pavol Nádašdy, syn Alžbety Báthoryovej. Pod záhradou Nádašdyovcov sa nachádzali najrozsiahlejšie podzemné priestory.

Jedna z legiend hovorí, že krvavá čachtická pani zo strachu pred spravodlivosťou za svoje ohavné činy dala vybudovať podzemnú chodbu z Nového Mesta nad Váhom do Čachtíc. Tá potom ďalej viedla cez Častkovce, Podolie, Očkov, Krakovany až do Vrbového. Ktovie, či sa legenda zakladá na pravde.  Katakomby alebo sa im hovorí aj labyrinty boli vykopané do žltej hliny – spraše, mali hladké steny, vyzdobené románskymi a gotickými klenbami. Z rozsiahleho labyrintu sa zachovalo zopár kresieb a náčrtov, a tak dnes v čachtickom múzeu visí reprodukcia pôdorysu veľkolepých podzemných priestorov. Tieto podzemné priestory sa využívali aj neskôr počas 2. svetovej vojny ako protiletecké kryty.

Súčasnosť

V súčasnosti v ňom sídli vlastivedná expozícia Trenčianskeho múzea zameraná na dejiny a národopis Čachtíc a okolia. Zachytáva nielen dejinné udalosti, ale približuje návštevníkovi i bohaté kultúrne tradície a ľudovú kultúru mestečka pod Čachtickým hradom.

Expozícia predstavuje kolekciu historických zbraní, dobových dokumentov, odevných súčiastok a šperkov, súbor portrétov príslušníkov miestnych šľachtických a zemianskych rodov, exponáty nájdené pri historicko – archeologickom výskume objektov a pri rekonštrukčných prácach. Ľudovú čachtickú kultúru pripomínajú keramické nádoby a umelecké artefakty.

Od augusta 2008 pribudla v kaštieli nová expozícia Alžbeta Báthoryová - Krutosť ukrytá v čipkách, ktorej dominantou je rekonštrukcia odevu Alžbety Báthoryovej podľa dobových zobrazení.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (2)
img
106
Zľava
Hotel Máj
Hlboká 49
Piešťany (15,5 km)
img
115
Zľava
Hotel Korekt
Odborárska 8
Banka (16,5 km)
Najbližšie objekty v okolí (83)
img
Múzeum Čachtice
Kúria
Čachtice (0,0 km)
img
Čachtický hrad
Malinovského 769
Čachtice (2,1 km)
img
Kaštieľ Častkovce
Častkovce (3,1 km)
img
Park miniatúr
Hlavná 864
Podolie (4,4 km)
img
Podjavorinské múzeum
Nám. slobody 6
Nové Mesto nad Váhom (5,8 km)
img
Za Rampami
Trenčianska 1189
Nové Mesto nad Váhom (6,4 km)
img
Kaštieľ Brunovce
Brunovce (6,9 km)
img
Mestské múzeum Stará Turá
Gen. M. R. Štefánika 378
Stará Turá (9,8 km)
img
Krytá plaváreň Stará Turá
Ul. Športová 503
Stará Turá (10,5 km)
img
Rozprávkový dom
Švancarova dolina
Jablonka (10,7 km)
img
Hrad Tematín
Lúka (11,3 km)
img
Hrad Beckov
Beckov 180 (11,8 km)
img
Múzeum Beckov
Kúria Ambrovec
Beckov (11,8 km)
img
Skipark Kálnica
Kálnica 100 (12,0 km)
img
Skipark Kálnica - požičovňa ŠP
Kálnica 100 (12,0 km)
img
Vojenské múzeum - Piešťany
Žilinská cesta 6545
Piešťany (12,4 km)
img
Farma New Zealand
Modrová (12,7 km)
img
Rozhľadňa na Hájnici
Haluzice (12,8 km)
img
Jaskyňa Veľká pec
Prašník (12,8 km)
img
Minifarma Lubina
Barina 821
Lubina (13,1 km)
img
Požičovňa Ramar
Štefánikova 99
Piešťany (13,2 km)
img
Haluzická tiesňava
Haluzická tiesňava (13,4 km)
img
Kaštieľ Moravany nad Váhom
Kostolecká 161/10
Moravany nad Váhom (13,6 km)
img
Cotton Club OD PRIOR
A. Hlinku 46
Piešťany (13,7 km)
img
GOLF - COUNTRY CLUB Piešťany
Kúpeľný ostrov 3612/11
Piešťany (13,7 km)
img
Požičovňa štvorkoliek - 4adventure
Hurbanova ul. 21
Piešťany (13,9 km)
img
Ski Bezovec
Nová Lehota (14,1 km)
img
Balneologické múzeum
Beethovenova 5
Piešťany (14,4 km)
img
Kúpele Piešťany
Winterova 29
Piešťany (14,5 km)
img
Kúpalisko Eva
Piešťany (14,6 km)
img
Múzeum Milana Rastislava Štefánika
Košariská (14,7 km)
img
Monza motokáry
E.F.Sherera 17
Piešťany (14,9 km)
img
Funny Park
Hlboká 10154/1
Piešťany (15,7 km)
img
Rogoňovský ranč Zbehová
Zbehová (16,5 km)
img
Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova
Myjava (16,7 km)
img
Rozhľadňa na Panskej Javorine
Podhradie (16,7 km)
img
Ski Banka - Ahoj
Banka (16,7 km)
img
Mohyla Milana Rastislava Štefánika
Brezová pod Bradlom (16,8 km)
img
Samšport s.r.o.
Hodžova 261/1
Myjava (16,9 km)
img
Rozhľadňa Jelenec
Lubina (17,3 km)
img
Kaštieľ Rakovice
Rakovice (17,4 km)
img
Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa
Hubina (17,4 km)
img
Lyžiarske stredisko Veľká Javorina
Holubyho chata 1048
Lubina (17,5 km)
img
Skiland - Stará Myjava
Stará Myjava 411 (17,8 km)
img
Rozhľadňa - Marhát
Nitrianska Blatnica (19,1 km)
img
Jaskyňa Čertova pec
Radošina (19,7 km)
img
Rozhľadňa Helena
Považský Inovec (19,9 km)
img
Rozhľadňa Hrajky
Turá Lúka (20,1 km)
img
Rozhľadňa Poľana
Poľana (20,2 km)
img
Kaštieľ Chtelnica
Družstevná 694/20
Chtelnica (20,3 km)
img
Topoľčiansky hrad
Podhradie (20,3 km)
img
Hanzos Club
Trenčianske Stankovce 367 (20,3 km)
img
Kaštieľ Sokolovce
Sokolovce (20,4 km)
img
Kaštieľ Radošina
Piešťanská 11/18
Radošina (21,3 km)
img
Emer Club Radošina
Družstevná 204/54
Radošina (21,8 km)
img
Hrad Dobrá Voda
Dobrá Voda (22,2 km)
img
Rozhľadňa Veľký Lopeník
Nová Bošáca (22,4 km)
img
Kaštieľ Šalgovce
Šalgovce 28 (22,8 km)
img
Rozhľadňa Lipovec
U Rehušov
Prietrž (23,0 km)
img
Hrad Branč
Podbranč (23,5 km)
img
Ranč pod Babicou
Bojná
Slovensko (23,6 km)
img
Golf - sport club Trenčín
Karpatská 7537
Trenčín (25,5 km)
img
Kláštor Sv. Kataríny
Dechtice (25,6 km)
img
Kaštieľ Horné Otrokovce
Horné Otrokovce 15 (25,6 km)
img
Volt Racing Center
Zlatovská 1793
Trenčín (26,1 km)
img
Kaštieľ Pečeňady
Pečeňady (26,7 km)
img
Kaštieľ Kaplath
Koplotovce 123 (26,7 km)
img
Tarzania Trenčín
Trenčín (26,8 km)
img
Kúpalisko Koplotovce
Koplotovce 28 (27,1 km)
img
Steps Pub - Club
Sládkovičova 55/6
Trenčín (27,2 km)
img
Trenčiansky hrad
Matušova 19
Trenčín (27,5 km)
img
Virtuálna realita
Mierové námestie 35/35
Trenčín (27,5 km)
img
Trenčianske múzeum
Mierové námestie 46
Trenčín (27,6 km)
img
Múzeum kolies ETOP
Gen. M.R.Štefánika 7263/6
Trenčín (27,7 km)
img
Piano Club
Pod Sokolice 6575
Trenčín (27,9 km)
img
Nyaryiovský kaštieľ
Sobotište (27,9 km)
img
Kaštieľ Bohunice
Jaslovské Bohunice (27,9 km)
img
Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča
Sobotište (27,9 km)
img
Emcar - autopožičovňa
Hodžova 60
Trenčín (28,4 km)
img
Rozhľadňa Žalostiná
Chvojnica (28,7 km)
img
Kaštieľ Jablonica
Jablonica (29,1 km)
img
Jazdecký westernový klub
Broskyňová 32
Veľké Bedzany (29,8 km)
img
Kaštieľ Šišov
Šišov (29,9 km)