Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 1095
Gbely - Adamov

Vtáčia rozhľadňa

Atrakcie

Vtáčia rozhľadňa - Adamovská vtáčí hledzírňa

Milovníci prírody môžu pozorovať vzácne vodné vtáctvo z drevenej rozhľadne s originálnym názvom – Adamovská "vtáčí hlezdírňa", alebo len jednoducho „ávéháčka“. Drevená konštrukcia umožňuje z výšky 8 metrov pozorovať a vidieť všetko, čo je očiam na zemi skryté. Bola vybudovaná mestom Gbely v roku 2009. Stojí na začiatku cesty, ktorá oddeľuje obe jazerá. Na hornú pozorovaciu plošinu vedie 26 schodov. Z rozhľadne je veľmi dobrý výhľad nielen na vtáčie kolónie a blízke okolie, ale hlavne v zimných mesiacoch aj na vzdialené Malé Karpaty, Biele Karpaty a Pavlovské vrchy (Pálava). Pri rozhľadni sa nachádza podrobná informačná tabuľa.

Kúsok vedľa je vybudovaný jednoduchý prístrešok so stolom a lavicami, ktorý sa dá využiť ako miesto k núdzovému prenocovaniu pri potulkách v kraji. Okrem tohto sa pri južnom brehu jazera Adamov II. nachádza ďalší, takmer identický prístrešok. V areáli jazier – na parkovisku či v lodenici sa v lete konajú rôzne kultúrne akcie (koncerty, zrazy historických vozidiel a pod.). Podrobné informácie získate v turistickej informačnej kancelárii mesta Gbely. Necelé 4 kilometre severovýchodne od jazier sa nachádza minerálny prameň Sirková voda. Prameň je ukrytý v lese, upozorní nás naň len šípka na ceste Kúty – Holíč. Voda má tzv. „vajcovú príchuť“. Okolie prameňa bolo nedávno upravené miestnym poľovníckym združením.

Adamovské jazerá a dve štrkoviská

Človek a vodné vtáctvo tu žijú na pomerne malej ploche v peknej symbióze. A to aj napriek tomu, že na jednom z dvoch Adamovských jazier, ktoré vznikli činnosťou človeka pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy, sa štrk ťaží ešte aj dnes. Väčšie severnejšie štrkovisko s obľubou vyhľadávajú predovšetkým rybári a rekreanti, no a to menšie južnejšie sa stalo útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Aj preto je jeho rekreačné a rybolovné využitie sezónne veľmi prísne obmedzené. Južné jazero spolu s trinástimi menšími ostrovčekmi poskytuje ideálne podmienky na hniezdenie. V súčasnosti patria Adamovské jazerá k ornitologicky najvýznamnejším lokalitám nielen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachádza sa tu najvýznamnejšie slovenské hniezdisko husi divej, žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí, a celá táto lokalita je dôležitou migračnou zastávkou mnohých sťahovavých druhov.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (1)
img
26
Penzión u Tonky
Tomky 663
Borský Svätý Jur (17,5 km)
Najbližšie objekty v okolí (21)
img
Riverside Club
Hviezdoslavova 548
Šaštín - Stráže (12,5 km)
img
Holíčsky zámok
Zámocká 319/2
Holíč (12,9 km)
img
Mestské múzeum a galéria v Holíči
Zámocká 391/2
Holíč (12,9 km)
img
Kaštieľ Moravský Svätý Ján
Moravský Svätý Ján (15,1 km)
img
Rozhľadňa Lipky
Unín (15,6 km)
img
Záhorské múzeum
Námestie slobody 13
Skalica (19,6 km)
img
Kúpele Smrdáky
Smrdáky 177 (19,9 km)
img
Baťov kanál - rozhľadňa
Skalica (20,9 km)
img
Miléniový kríž
Rybky (21,0 km)
img
Tarzania Skalica
Skalica (22,5 km)
img
Kúpalisko Zlatnícka dolina
Skalica - Zlatnícka dolina (22,5 km)
img
Kaštieľ Rohov
Rohov 27 (23,0 km)
img
Enjoy Racing
Senica (23,0 km)
img
Disco Club Jama
Hviezdoslavova 315/35
Senica (24,7 km)
img
Plaváreň Senica
Továrenská ulica
Senica (24,9 km)
img
Kaštieľ Machatka
Sadová ul. 619/3
Senica (25,2 km)
img
Letné kúpalisko Senica
Sadová 640/20
Senica (25,7 km)
img
Nyaryiovský kaštieľ
Sobotište (27,4 km)
img
Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča
Sobotište (27,4 km)
img
Kaštieľ Cerová
Cerová 1 (29,6 km)
img
Pivné kúpele Sandorf
Prievaly 79 (29,9 km)