Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 164
Číž

Kúpele Číž

Aquaparky a Kúpaliská

Kúpele Číž

Kúpele Číž sa nachádzajú na južnom okraji stredného Slovenska pri maďarských hraniciach. Ležia v rovinatom kraji, v povodí rieky Rimavy, v nadmorskej výške 174 m n.m. Sú to jedny z menších slovenských žriedlových kúpeľov, ktoré ale návštevníkom ponúkajú liečivé účinky vzácne sa vyskytujúcej jódovej minerálnej vody, ktorá pozitívne pôsobí na cievne ochorenia a choroby pohybového ústrojenstva. Kúpele obklopené parkom sa nachádzajú v obci rovnakého mena. Širšie okolie kúpeľov je rovinaté, mierne zvlnené pahorkami.

Okolie Číža je bohaté na jódovo-brómové minerálne vody. Základným liečebným prostriedkom v kúpeľoch Číž sú pramene prírodnej liečivej, chloridovej, sodnej, jódovej, železnatej, studenej hypotonickej minerálnej vody so zvýšeným obsahom brómu. Hlavný prameň Hygiea sa používa na pitné kúry, obsahuje 13,63 g minerálnych látok v litri vody. Obsah jódu je 26,9 mg. Ďalšie dva minerálne pramene Neptun a Themis majú podobné chemické zloženie s vysokým obsahom jódu. Po potrebnom temperovaní sa používajú na prípravu liečivých kúpeľov. Podnebie kúpeľov predurčuje poloha v teplej nížine južného Slovenska. Kúpele patria do klimato-terapeutickej oblasti so sedatívnou, utišujúcou klímou.

Liečebné pobyty sú zamerané na liečbu týchto chorôb:

Choroby pohybového ústrojenstva - najmä následné stavy po infekčných artritídach, koxartrózy, nezápalové ochorenia kĺbov a chrbtice, osteoporózy, mimokĺbové formy reumatizmu – bolestivé stavy šliach, šľachových úponov, svalov a väziva, chronické zápaly kostí. Choroby, ktoré vznikli na podklade aterosklerózy - uzáver tepien na dolných končatinách, ateroskleróza mozgových ciev bez vážnejších psychických zmien. V Číži sa liečia dospelí aj detskí pacienti.

Kúpele ponúkajú hosťom aj rôzne športové vyžitie: minigolf, tenis, fitnes, stolný tenis, volejbal, nohejbal, basketbal, telocvičňu alebo aj jazdy na koni. Odporúčame prechádzky v parku, návštevu kúpeľnej galérie alebo knižnice. Okolie je vhodné na cykloturistiku.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (0)
Zatiaľ nemá ubytovanie v okolí.
Najbližšie objekty v okolí (16)
img
Kaštieľ Kráľ
Kráľ (5,0 km)
img
Plážové kúpalisko Tornaľa
Cintorínska 15
Tornaľa (10,5 km)
img
RO Kurinec - Zelená voda
Svätoplukova 389/9
Rimavská Sobota (19,9 km)
img
Kúpalisko Bretka
Gemerská Panica (20,2 km)
img
Jaskyňa Peško
Bretka (20,6 km)
img
Gemersko - malohontské múzeum
Námestie Mihálya Tompu
Rimavská Sobota (20,8 km)
img
MM City Club
SNP 19
Rimavská Sobota (20,8 km)
img
Hutnianska jaskyňa
Bretka (21,1 km)
img
Astropark
Tomášovská 63
Rimavská Sobota (21,5 km)
img
Jaskyňa Domica
Cesta 50
Dlhá Ves (23,1 km)
img
Slnečné hodiny a Rozprávkové bludisko
Drienčany (24,4 km)
img
Malá Drienčanská jaskyňa
Drienčany (25,2 km)
img
Kúpalisko Veronika
Gemerská Hôrka (25,8 km)
img
Rozhľadňa Maginhrad
Nižný Skálnik (26,6 km)
img
Hrad Plešivec
Plešivec (27,8 km)
img
Soví hrad
Šurice (28,8 km)